U starších domov je pri prechode z jedného druhu paliva na iné nevyhnutná rekonštrukcia celého komínového systému. Je to finančne náročný zásah, no zároveň nevyhnutný. Aby sme sa vyhli podobným problémom, musíme si už pri plánovaní našej novostavby uvedomiť, čo je pre nás výhodné. Aký komín postaviť, aby sme po rokoch nemuseli zbytočne vyhadzovať peniaze na jeho opravu, či prestavbu. Zohľadňujeme pritom množstvo faktorov. No najzákladnejším je to, že komín je dlhodobá investícia. Nedá sa len tak jednoducho prerobiť, či vymeniť za iný, ako napríklad pri oknách, dverách, či iných častiach domu.
Systémový komín
Podstatou systémového komína je aj to, že je tvorený kompatibilnými dielmi od jedného výrobcu. Veľkou chybou totiž bolo a je to, že sa pri stavbe komína snažíme ušetriť peniaze. A tak ho staviame z komponentov od viacerých výrobcov v závislosti na najvýhodnejšej cene. Nie je to správne už len preto, že pri akejkoľvek poruche takéhoto komína je náročne, ba priam nemožné určiť mieru zodpovednosti jednotlivého výrobcu, staviteľa, či užívateľa komína. Každá porucha komína nesie so sebou zároveň riziko požiaru, či prenikania spalín priamo do domu. Univerzálne systémové komíny takúto možnosť vylučujú.
V porovnaní s ostatnými komínmi sú drahé, ale rozdiely medzi systémovými komínmi a inými druhmi komínov sú očividné. Murované komíny nie sú odolné voči vysokým teplotám, ani voči pôsobeniu kondenzátu. Ich vložka býva spravidla hliníková a spôsobuje problémy hlavne tým, že bez tepelnej izolácie teplota spalín rýchlo klesá, zvyšuje sa tvorba kondenzátu a komín stráca ťah. Vložky komínových systémov sú naopak tepelne izolované, umožňujú odvod kondenzátov a sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, či keramiky.
Ich životnosť je vysoká a výrobcovia na ne bez problémov dávajú záruku niekoľko desiatok rokov. Ich údržba je bezproblémová. Navyše oproti klasickým murovaným komínom odolávajú takzvanému teplotnému šoku. Ten vzniká striedaním teplôt a naruší klasickú konštrukciu komína už po niekoľkých rokoch. Univerzálne komínové systémy sú navrhnuté tak, aby šli zostavovať rýchlo a bez námahy. Spoje sú tesnené modernými metódami (napr. silikón). Ich konštrukcia sa neustále zdokonaľuje. Najnovšie systémy majú bežne zakomponované protiprúdové predhrievanie vzduchu, určeného pre spotrebič. Vzduch z vonka prúdi pod obvodovým plášťom a ohrieva sa od vnútornej vložky. Do spotrebiča tak vstupuje ohriaty a zvyšuje účinnosť prevádzky.
Systémový komín v sebe spája prvky bezpečnosti, jednoduchej údržby, dlhej životnosti i zvukovej izolácie. So systémovým komínom pocítite slobodu vo výbere vykurovacieho paliva i druhu spotrebiča. Ak sa rozhodnete prejsť na iné vykurovacie médium, netreba robiť špeciálne zásahy do komína, ani ho vložkovať. Pri univerzálnom type komína môžete na vykurovanie použiť fosílne i obnoviteľné zdroje energie. Ušetríte tak nielen peniaze, ale i čas a životné prostredie.
Zdroj foto: www.ais-online.de, www.chicagochimney.com