ÚvodKúrenieKomínyDodatočný komín

Dodatočný komín

Dodatočný komínPosledné desaťročie minulého storočia sa nieslo v znamení  neobmedzenej dôvery v lacné energie. Táto často vyústila vo výstavbu domov bez komínov, veľakrát závislých na elektrickom vykurovaní. Prelom nového tisícročia by sa dal naopak nazvať návratom do éry krbov a kachlí. Okrem rodinných domov sa riešenie individuálneho vykurovania začalo pomaly presadzovať i u bytových domov vrátane panelákov.

 

Dnes už aj majitelia dokončených nehnuteľností, u ktorých komín chýba chcú byť nezávislými na centrálnych dodávkach energie. Veľkým lákadlom je v každom prípade tiež prítomnosť živého ohňa v domácnosti. V prospech individuálneho vykurovania hovorí samozrejme aj energetická úspora. Pohľad na účet za teplo od  centrálneho dodávateľa často zaskočil užívateľov, ktorí s takouto vysokou sumou nerátali. A tak sa čoraz viac z nich chcelo spoľahnúť na seba.

 

S krbom alebo krbovými kachľami začali stavebníci počítať ako so záložnými zdrojmi vykurovania, na ktoré sa môžu spoliehať v prípade výpadkov centrálnych dodávok plynu alebo elektriny. Rezervný systém vykurovania môže ale hrať dôležitú úlohu aj mimo hlavnú vykurovaciu sezónu, kedy sú dodávky tepla prerušené, alebo sa ešte nevypláca spúšťať hlavný vykurovací systém.

 

K dostatočnej výstavbe komína je potrebné pristupovať s rozvahou, podobne ako k rekonštrukcii komína alebo údržbe komína. V zásade majú užívatelia bytov a domov na výber z troch možností:

 

1. vstavba stavebnicového komína

 

2. fasádne nerezové komíny

 

3. pristavané stavebnicové komíny

 

Dodatočný komínVýber optimálneho variantu sa samozrejme líšia s ohľadom na konkrétne podmienky realizácie.

Dodatočná inštalácia komína môže byť pomerne komplikovaná a nákladná záležitosť. Zabývaný dom sa môže opäť premeniť v stavenisko, hlavne v prípadoch, kedy pri vstavaní komína do interiéru je nutné vybúrať otvory v stropoch a streche.

 

 

Potešiteľné je, že existuje niekoľko spôsobov, ako problém s chýbajúcim komínom vyriešiť takpovediac bezbolestne a pritom veľmi elegantne. Vedenie komínového telesa je možné napríklad vykonať zavesením ľahkých nerezových komínov na fasádu, priznanou nerezovou konštrukciou v interiéri alebo napríklad pristavením murovaného komína k obvodovej konštrukcii domu.

 

 

V súčasnej dobe sú veľmi populárne nerezové komíny, ktoré sa jednoducho namontujú dodatočne k vonkajšiemu plášťu budovy. Ide zvyčajne o trojvrstvové komíny, ktorých vonkajší plášť je tvorený kvalitný nerezovou oceľou. Pod plášťom sa nachádza minerálna izolácia a vnútorná komínová vložka.

Takýto komínový systém disponuje vnútornou vložkou z tenkostennej keramiky. Môže byť pripojený na spotrebič s odvodom teplých alebo chladných spalín aj na kondenzačný kotol. Potešiteľné je, že na tieto komíny je poskytovaná záruka v dĺžke  až 30 rokov.

Ich inštalácia je rýchla a jednoduchá. Kvalitný komínový systém bude dobre slúžiť dlhé roky.

 

Inštalácia dodatočného komína je rýchla a jednoduchá. Nerezové fasádne komíny zaistia nielen bezpečnú, ekologickú a hospodárnu prevádzku vykurovacej sústavy. Umožnia tiež užívateľom tráviť príjemné chvíle pri horiacom krbe a krbových kachliach podľa ľubovôle. Nerezový komínový systém je veľmi ľahký, takže sa zaobíde bez základov a ďalších náročných stavebných úprav a možno ho umiestniť aj na subtílnu fasádu. K vlastnej výstavbe stačí doslova iba vysoký rebrík. Ucelenosť systému zaručuje bohaté príslušenstvo pre kotvenie, prestupy strechou a samozrejme aj riešenia pre požiarne bezpečný priechod dymovodu od pripojeného spotrebiča drevenou stenou alebo priečkou.

 

Foto: www.magazin-pechkamin.ru, www.kamingid.ru

(i.n.)

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

18702