ÚvodKúrenieKomínyObrátený ťah komína nie je neriešiteľný problém

Obrátený ťah komína nie je neriešiteľný problém

komínová hlavicaMáte problém s obráteným ťahom komína? Ak máte chalupu či chatu, kam chodíte v chladných mesiacoch len na víkendy, určite poznáte stav, kedy vám pri zakúrení v krbe vtláča dym z komína do miestností, namiesto toho, aby ho ťahalo von. Neviete si s týmto javom rady? Poradíme vám.

 

Najprv trochu fyziky. V studenom komíne sa nachádza chladný vzduch, ktorý je ťažší, ako vzduch v miestnosti. Niekedy postačí naozaj len pár stupňový rozdiel a výsledkom je zadymené vnútro obydlia. Tento problém sa aj napriek modernizácií komínových sústav prejavuje aj v súčasnosti. Prečo? Nuž, jednou z príčin je napríklad vaše rozhodnutie vymeniť staré okna na chalupe za moderné, plastové.

 

Spolu so zateplením domu a výmenou vchodových dverí takmer hermeticky   uzatvoríte vaše víkendové sídlo a vzduch tak potrebný na horenie si začne krb nasávať jediným možným spôsobom, čiže cez komín.

 

Preto je počas prvých minút kúrenia (vrátane podkurovania) potrebné otvoriť aspoň jedno okno v blízkosti krbu, aby bol zabezpečený prívod čerstvého vzduchu. Predovšetkým sa však odporúča kontrola výšky vyústenia komína nad strechou, ktorá by mala byť minimálne 65 cm nad jej hrebeňom (ideálne až 80 cm). Nad plochou strechou je to 150 cm (ak ide o starý komín, ak je moderný a má vytvorené dobré ťahové podmienky, postačí 100 cm.

 

Ak problém pretrváva aj po zakúrení, nie je to v mnohých prípadoch vinou zaneseného komína. V zimných mesiacoch ak je vonku priveľmi chladno (mráz) studený vzduch prúdiaci komínom dovnútra spôsobí, že teplý vzduch, teda dym, zostane v krbovej vložke uzatvorený ako vo väzení. Tu pomôže napríklad nechať mierne pootvorené dvierka krbovej vložky po podkúrení.

 

Vzduchová zátka chladného vzduchu sa prerazí a dym začne plynulo unikať komínom do vonkajšieho ovzdušia. Riskujeme síce mierne nadymenie v miestnosti, v porovnaní s dlhodobým zadymovaním, ak by vzduchová zátka zostala neprerazená je to neporovnateľne menšie množstvo. „Naštartovať“ komín, aby sa rýchlo zohrial a ťahal dym smerom von môžeme aj podpálením novín v krbe (bez triesok) na pár minút. Noviny nedymia a vzduch v komíne sa rýchlo ohreje. Prípadne sa miesto novín používa pevný podpaľač. Po krátkej chvíli horenia môžeme do ohňa priložiť pár naštiepaných triesok z mäkkého dreva.

 

Osvedčeným spôsobom kúrenia bez zadymenia miestnosti počas podkurovania je nainštalovanie komínovej otočnej hlavice na ústie komína. Hlavica nielenže zlepší ťah pri akomkoľvek vánku, alebo vetre, ale zrýchli ohrev vnútra komína pre správny ťah už pri podkúrení.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

4 tipy pre kvalitný a bezpečný komín

 

Ako na opravu starého komína

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Komíny

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.kaminwelt-shop.de

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

24354