ÚvodKúrenieKomínyČistenie komína a dymovodu

Čistenie komína a dymovodu

Čistenie komína

Čistenie komína zhora1. V prípade, že idete komín čistiť cez jeho ústie na streche, opatrne odmontujte z neho komínovú striešku, popr. hlavicu, samozrejme, len v prípade, ak je jedna z nich súčasťou komína. V interiéri skontrolujte kotly a dvierka a pozorne ich utesnite.

2. Na prút naskrutkujte najprv kefu s menším priemerom ako je priemer prieduchu. Predchádzate tak riziku, že sa vám širšia kefa zasekne niekde vo viac znečistenej alebo priveľmi zúženej časti komína. Pomaly zasúvajte kefu do komína a znovu vytiahnite von. Pri každom zasunutí kefy ňou vchádzajte hlbšie do komína. Takouto kefou si najprv prakticky zmapujete celý komín. Ak sa objavia problematické miesta, ich hĺbku si môžete označiť na prúte pomocou izolačnej pásky.

3. Ak ste prieduch prečistili bez problémov, môžete priemer kefy postupne zväčšovať, čím zvýšite účinnosť čistenia. Svoju pozornosť nasmerujte na ústie komína, kde zvyknú byť nánosy spalín najintenzívnejšie.

4. Ak sa chystáte komín čistiť cez komínové dvierka, položte na podlahu nehorľavú, najideálnejšie plechovú podložku, aby ste ju ochránili pred prípadným prepálením alebo silným znečistením.

5. V tomto prípade postupujete opačne a čistiť komín začínate síce zospodu, ale prvú čistíte jeho vrchnú časť. Po jej vyčistení sa venujeme časti spodnej.

6. Komín čistite vždy pomalými pohybmi pozorne tak, aby ste uvoľnené a spadnuté sadze nevytlačili vonku cez kachle.

 

Odstránenie sadzí Čistenie komína zdola

Sadze sa vymetajú spodnými komínovými dvierkami. Ak ich máte podložené plechom, zbavíte sa sadzí celkom bez problémov. Lebo aj v prípade, že sa vyhrnú z komína, ľahko ich pozbierate metličkou na, najlepšie plechovú, lopatku a odnesiete do kontajnera. Ak sa komínové dvierka nachádzajú priamo v obytnej časti interiéru, odporúčame použiť vysávač na popol, alebo vám môže byť nápomocný bežný priemyselný vysávač.

V prípade, že pri čistení komína narazíte pomedzi sadze aj na kúsky mazľavého dechtu, neváhajte a okamžite privolajte kominára, aby komín skontroloval.

 

Čistenie dymovodu

Ak ste vyčistili komín, k „dokonalosti" vám už zostáva len vyčistenie dymovodu. Väčšina dymovodov sa dá bez problémov odmontovať. Ak to však nejde, musíte ho zvládnuť vyčistiť cez dvierka na kachliach. S dymovodom manipulujte vždy opatrne. Ak sa vám ho podarilo odmontovať, opatrne ho dajte do vodorovnej polohy a upchajte jeho spodnú časť. Môžete to spraviť novinami alebo kusom látky. Potom dymovod vyneste von a vyčistite nad popolnicou alebo nad podložkou, s ktorou sadze a spaliny jednoducho odstránite. Po tomto kroku ešte prečistite sopúch.

Kachle potom vyzametajte, odstráňte upchávky, pripojte dymovod, skontrolujte či ste dobre uzavreli použité dvierka a skúste zakúriť. V prípade, že ste postupovali podľa našich rád, vo vašej peci sa čoskoro rozhorí a komín bude mať vynikajúci ťah. V každom prípade, sa však ešte pred začatím práce poraďte s profesionálnym kominárom, ktorý je vo svojej práci odborníkom a iste sa rád podelí aj s vlastnými praktickými skúsenosťami.

Foto: www.de.diystart.com, www.schornsteinfeger-quade.de

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

11697