Montáž komína nie je záležitosťou pre domáceho kutila, ktorý si nájde návod na internete.
Prehľad najčastejších defektov komínov, ktoré môžu viesť až k požiaru alebo otrave splodinami:
- Nánosy sadzí alebo vrstva dechtu - príčinou je chybne navrhnutý systém alebo zlá prevádzka či údržba spalinovej cesty. Sem patrí napríklad predimenzovaný komínový prieduch, nedostatočná tepelná izolácia komínového plášťa alebo zlý technický stav spotrebiča. Častým vinníkom je tiež vlhké alebo nedostatočne vysušené drevo či spaľovanie pri nízkych teplotách.
- Popraskané murivo a rozpadnutá časť komína nad strechou - ak nie sú použité zodpovedajúce mrazuvzdorné materiály.
- V komíne sa hromadí drva, malta a tehly – problém vzniká v starých komínoch, na ktoré sú pripojené nové moderné spotrebiče s nízkou teplotou spalín. Komín, ktorý nie je odolný voči vlhkosti, je narušený pôsobením kondenzátu a dochádza postupne k jeho deštrukcii zvnútra. Dôvodom závady je usadzovanie kondenzátu počas spaľovania pri nízkych teplotách, alebo tiež vyhorenie sadzí.
- Zamurovaný trám v telese komína - minimálna vzdialenosť trámu je 5 cm od komína.
- Zle pripojený dymovod - amatérsky pripojený alebo nedostatočne utesnený dymovod. Je potrebné dávať veľký pozor na dilatáciu dymovodu.
- Korodujúca vložka a upchatý komín - hlavne u starých hliníkových vložiek od plynových kotlov. Usadeniny upchávajú sopúch, priestor na kondenzát alebo celý prieduch.
- Dym z kotla alebo kachlí v miestnosti - ak je komín zle navrhnutý alebo pri nedostatku spaľovacieho vzduchu v tesnej novostavbe.
Prevlhnutie alebo pleseň – napríklad po pripojení nového spotrebiča, po ktorom sa začnú kondenzovať spaliny.
Foto: www.qwinto.com.ua
(i.n.)