Komín

KomínKomín je technické zariadenie. Jeho účelom je odvádzanie spalín vznikajúcich pri horení do ovzdušia, vytváranie ťahu pre samotné horenie a ochrana domu pred požiarom a vniknutím dymu.

Pri stavbe rodinného domu si musíme uvedomiť, že komín je dlhodobou investíciou do nášho bývania a nemali by sme podceniť jeho výber. Tu sa však nemôžeme spoliehať na seba.

 

Komínový systém musí spĺňať množstvo technických, ale aj bezpečnostných kritérií a tak ho vždy musia navrhnúť skúsení odborníci. Akákoľvek chyba pri výstavbe komína môže znamenať nielen riziko požiaru, riziko prieniku spalín do domu, ohrozenie života, ale aj poškodenie komínovej konštrukcie, či nefunkčnosť kotla, alebo krbu. Dodatočné opravy komína sú náročné. Finančne, ale aj stavebne. Preto je nutné v plnom rozsahu dodržať montážny návod.

 

Z čoho sa skladá komín?

 

Samotný komín sa skladá z komínového telesa, prieduchov, technologických otvorov na vymetanie a vyberanie tuhých produktov, vznikajúcich pri horení (sadze, popol atď.), sopúchov (otvory v komínovom plášti, ktoré slúžia na prepojenie dymovodu s prieduchom komína) a komínovej hlavy. Výpočet priemeru prieduchov je jedna z najdôležitejších potrieb pri stavbe komína. Ak je vykurovanie domu plynové, postačí priemer prieduchu 14 cm. No pri vykurovacích telesách na pevné palivá by mal byť tento priemer dvojnásobný, až do 30 cm. Prieduch nám totiž zabezpečí najpotrebnejšiu funkciu a tou je správny ťah komína pre ideálne spaľovanie. Slabý ťah komína nemusí vzniknúť jeho zlým naprojektovaním, ale aj použitím kolien pri v dymovode. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyšší komín, tým má lepší ťah.

 

Vysoké komíny dokážu účinne eliminovať problémy s ťahom, spôsobené prírodnými podmienkami – silný vietor, vysoké stromy, kopce a podobne. No príliš vysoký ťah môže znamenať rýchlejší únik tepla do komína. Výška a priemer komína musia byť teda navrhnuté tak, aby spaľovanie bolo čo najlepšie. Jedným z možných riešení problémov s príliš silným ťahom je použitie regulačných klapiek priamo v dymovode. Podtlak v komíne je spôsobený tým, že horúce spaliny v ňom majú menšiu hustotu v porovnaní s okolitým vzduchom. Časť komína, ktorá sa podieľa na vzniku ťahu sa tiež nazýva účinnou výškou komína. Je to výška napojenia zariadenia na výrobu tepla (pec, krb, kachle) od sopúcha až po hornú hranu dymovodu nad strechou domu.

 

Výšku komína tiež určuje slovenská legislatíva. Najmenšia výška komína podľa vyhlášky č.575/2005 Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky musí byť 4 metre nad terénom. Výška komína v nadstrešnej časti pri rovnej streche by mala byť 1,5 metra pri kúrení pevnými palivami a 1 m pri kúrení plynom. Pri šikmej streche je výška nad hrebeňom strechy pri použití všetkých druhov palív rovnaká – 65 cm.

 

Možno neviete, že komín so štvorcovým priemerom dáva menší ťah, ako komín s kruhovým priemerom. Preto sa staré štvorcové komíny vložkujú okrúhlymi vložkami, ktoré majú oveľa menší aerodynamický odpor. Komín má po vyvložkovaní nižšie tepelné straty a vykurovanie je účinnejšie. Komín nesmieme používať skôr, ako vykoná jeho revíziu kominár. Revízna správa sa vydáva osobitne na komín a osobitne na dymovod. Táto revízna správa býva zároveň dodaná, ako podklad ku kolaudácií domu.

 

Stavba komína je síce finančne náročná, no akékoľvek šetrenie sa nevypláca. Štatistiky neklamú. Nesprávne postavený komín je totiž jednou z najčastejších príčin požiarov domov.

 

 

Komín – základné pojmy

 

SOPÚCH – otvor v plášti komína , spojujúci spotrebič s komínom pomocou dymovodu

DYMOVOD – rúra, spájajúca spotrebič s komínom

PRIEDUCH – vnútorná časť komína najčastejšie kruhového prierezu

KOMÍNOVÝ PLÁŠŤ – vonkajšia časť komína spĺňajúca tiež statickú funkciu

KOMÍNOVÁ HLAVA – časť komína, ktorá vyčnieva nad strechu

REVÍZNY OTVOR – otvor, slúžiaci k revízií komína technikom

VYMETACÍ OTVOR – otvor na odstránenie zvyškov spalín spravidla uzavretý dvierkami. Tento otvor môže zároveň tiež slúžiť, ako revízny

KONDENZÁT – vzniká pri horení spalín v spojení s vodou a je agresívny

VYHORENIE SADZÍ – nebezpečný jav, ktorý začína, ak je teplota sadzí v komíne 320°C . Zapálenie sadzí môže pritom spôsobiť jediná iskra. Potom dochádza k vyšľahovaniu plameňa priamo z komína.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako stavať komín od projektu po stavbu

 

Má váš komín správny komínový ťah?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady, tipy a návody na tému Komíny

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.opechkah.ru

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

13012