Čistiť komín len raz do roka väčšinou nepostačuje, hlavne ak kúrite pevným palivom. Volať však zakaždým kominára ak je komín čiastočne zanesený nemusíte. Kominár musí vykonať len zákonom stanovenú ročnú kontrolu píše o nej kontrolnú správu. Rovnako tak revíziu komína po jeho rekonštrukcii alebo výstavbe nového a jeho uvádzania do prevádzky. Sami sa môžete pustiť predovšetkým do čistenia tradičných murovaných komínov či komínových stavebníc s vložkami pre kotly na tuhé palivá, ktoré je pri celoročnej prevádzke dobré čistiť 3 krát ročne a pri prevádzke sezónnom 2 krát (pred sezónou a po sezóne). Inak je ale povolené aj čistenie komína pre kotol na zemný plyn (1 krát ročne), komínov pre tekuté médiá (3 krát ročne) a pre zdroje tepla do 50 kW.
Pri svojpomocnom čistení komína je však nutné dodržiavať aj nariadenia týkajúce sa bezpečnosti pri práci. Keďže pre komíny je ideálne čistenie zo strechy (hoci mnohé umožňujú aj čistenie zo zeme), musí sa klásť dôraz hlavne pri pohybe na streche, zvlášť ak je šikmá. Tí, ktorí majú nainštalovaný priamo na nej strešný rebrík aj s komínovou lávkou, majú plus k dobru. V zimných mesiacoch si však vždy musíme dávať pozor z dôvodu vysokého rizika pošmyknutia.
Aké náradie budeme potrebovať? Kominársky set, buď s kefou, alebo takzvaným slniečkom. Je však nutné, aby priemer čistiaceho zariadenia zodpovedal priemeru komínovej vložky. Obvykle stačí navštíviť obchod so železiarstvom a povedať predavačovi, že sa chystáte sami vyčistiť komín. Ten vám predloží potrebný tovar s tým že na kominárskych zariadeniach je uvedené pre aké druhy komínov je určené (keramická či nerezová vložka a pod.)
Štosákové zariadenia (kefy) umiestnené na pružnej tyči, umožňujú komín čistiť zhora aj zdola (od komínových dvierok), to však možno len u krátkych komínov. Ak použijeme strojček so slniečkom, možno komín čistiť jedine zhora. Strojčekom odstránime dokonca aj napečený decht. Kefou nakoniec môžeme vyčistiť aj dymovod - rúru medzi kotlom a komínom určenú na odvádzanie dymu.
Tyč s kefou alebo povraz so strojčekom spúšťame pri čistení zo strechy dole a zase vyťahujeme nahor. Ak použijeme tyč, musíme stále pridávať jej diely (predlžovať ju) a postupne ju spúšťať do celej dĺžky komína.
Ak čistíme komín z komínových dvierok, postupujeme opačne, najprv čistíme zospodu hornú časť a až potom spodnú. Je nutné čistiť pomaly, inak sa nám uvoľnené sadze môžu vyhrnúť z kachlí von a znečistiť okolie. Ešte pred čistením navyše skontrolujeme, či nie sú nad komínom alebo blízko neho elektrické drôty, aby sme sa do nich pri vysúvaní tyče z komína netrafili. Toto je veľmi dôležité, pretože je známych niekoľko prípadov usmrtenia svojpomocného kominára elektrickým prúdom kvôli nepozornosti pri čistení. Ak je komín zanesený sadzami veľmi, musíme postup opakovať aj niekoľkokrát.
Sadze vymetáme spodnými dvierkami komína. Tieto usadeniny je dobré vyniesť. Nie je to treba pri každom čistení, ale v prípade nadmerne zaneseného komína určite a pri komíne pravidelne čistenom raz za rok a to vždy po ukončení vykurovacej sezóny. Spodné komínové dvierka nájdeme pod pripojením kotla alebo kachlí do komína.
Ak nie je možné dymovod odmontovať, musíme ho vyčistiť dvierkami kachlí. V opačnom prípade je dobré uvoľnený dymovod v spodnej časti zapchať napríklad novinami a vyniesť von, kde ho vyčistíme. Ideálne na mieste, kde môžu sadze zostať. Nesmieme zabúdať ani na riadne prečistenie sopúcha (napojenie dymovodu do komína).
Foto: wikipedia.org
(i.n.)