Toto často spomínané heslo má svoje hlboké a logické opodstatnenie. Samotný komín musí mať svoj vlastný ťah, ktorým spôsobuje cirkuláciu vzduchu smerom z miestnosti hore do voľného priestoru. Malý ťah je katastrofou pre funkčnosť krbových kachlí a ani príliš veľký ťah neprispieva k správnemu horeniu.
Malý ťah komína spôsobuje spomalené, pridusené a špinavé horenie v krbových kachliach, ktorého hlavným negatívnym výsledkom je nízka teplota vo vnútri spaľovacej komory, nižšia teplota prehrievaného vzduchu slúžiaceho pre tvorbu ochrannej teplovzdušnej clony skla krbových kachlí, ktoré spôsobuje špinenie skla a v neposlednom rade aj zníženú teplotu spalín na dymovom hrdle kachlí a krbových vložiek, čo vo svojom dôsledku spôsobuje pomalé a menšie prehrievanie komína, ktorý sa nedostáva do prevádzkovej teploty vyrovnávajúcej ťah.
Príliš veľký ťah komína spôsobuje naopak nadmerné horenie, veľkú spotrebu dreva, veľké opotrebovávanie kachlí, dymovodov i komína, a hlavne nadmernou ťahovou silou odsáva spolu so spalinami aj väčšie množstvo vzduchu z interiéru domu. Jediným kladom potom zostáva čisté sklo dvierok krbových kachlí a vložiek.
Regulačným prvkom kontinuálneho ťahu komína a správneho horenia krbových kachlí sú samotné krbové kachle a krbové vložky, ich konštrukčné riešenie, ovládanie a regulovanie prívodu spaľovacích vzduchov. Týmto spôsobom môže byť citlivo regulovaný - potláčaný ťah komína alebo znižovaná tvorba emisných škodlivín, nadmerné zadymovanie, ktoré potom menej výkonný komín nestačí odvádzať.
Foto: www.womanadvice.ru
Autor: Ivan Nôta