Výstavba komínov v meste už takmer zaniká, pretože mnoho obytných či rodinných domov je napojených na centrálne kotolne. Podobne sú na tom i dediny, kde sa zase komín prispôsobuje podmienkam výstavby ekologických, či už pasívnych alebo nízkoenergetických rodinných domov. Klasický komín možno tak dnes vídať už viac menej len na chatách či chalupách, kde ku atmosfére pohody ešte stále patrí prikladanie dreva do krbu.
Vo svojej podstate je však klasický komín už nejaký čas prekonanou stavbou, pretože prestal spĺňať požiadavky moderného vykurovania. Murovaný komín má proti moderným komínom a komínových systémom horší ťah, má nižšiu odolnosť proti vlhku i proti kyselinám a veľmi slabá je aj jeho tepelná izolácia.
Výber komína pre rodinný dom ovplyvňujú nasledujúce činitele:
- druh a typ pripájaného spotrebiča
- výška komínového telesa (ktorá je daná predpisom a vo všeobecnosti platí, že komínové teleso by malo ústiť minimálne 0,5 m nad hrebeňom strechy)
- účinná výška komínového telesa
- účinná výška komínového telesa nad strechou
Ak ste sa rozhodli vykurovať svoj dom tuhými palivami alebo plynom, nemali by ste výber vhodného komína podceniť. Pri vykurovaní tuhými palivami dochádza v komíne k vyháraniu sadzí, ktoré môže nekvalitnému alebo nevhodne dimenzovanému komínu spôsobiť značné škody a v konečnom dôsledku spôsobiť požiar. Hoci bežne sú komíny vystavované teplotám do 400°C, pri vyháraní sadzí z tuhých palív môžu totiž teploty v komíne dosiahnuť až 1300°C či dokonca hranicu 1600°C!
Výber komína sa teda v prvom rade bude odvíjať od výberu spotrebiča. Jeho druh by mal byť pevne stanovený už pri projekte, pretože v ďalšom kroku je potrebné vyriešiť aj spôsob zaústenia jeho dymovodu do komína.
Výber komínového telesa - vložky
Z pomedzi kovových komínových vložiek sa svojou kvalitnou jednoznačne vyníma antikorová vložka, ktorá má nielen vynikajúce mechanické vlastnosti, ale aj výborne tesní a odoláva vysokým teplotám. Je materiálovo stála a preto sa stala veľkým konkurentom pre vložky pozinkované a hliníkové.
Menej vyhovujúce požiadavkám moderného kúrenia sú dnes už aj vložky plastové, ktoré pri vysokých teplotách nie sú tvarovo stále a tým pádom znižuje ich kvalita. V ponuke pri stavbe komína nájdete aj vložky šamotové, ktoré sú súčasťou keramického komínového systému. Ich tenké steny dokážu znižovať rozdiel medzi teplotou povrchu vnútornej a vonkajšej steny, výborne tesnia a majú vysokú odolnosť voči teplotám. Týmito vlastnosťami nielenže zabraňujú vzniku tepelných mostov a tým pádom aj celkovému úniku tepla. Keramické komínové systémy sú vhodné pre všetky druhy moderného kúrenia a ich výhodou je aj to, že pri výmene spotrebiča či zmene druhu paliva, nepotrebujete komín prispôsobovať novým podmienkam.
Foto: www.eurobaustoff.de, www.hilsmann-dach.de