ÚvodKúrenieKomínyČistenie komína zabezpečí jeho bezpečnosť a spoľahlivosť

Čistenie komína zabezpečí jeho bezpečnosť a spoľahlivosť

Čistenie komínov a komínových prieduchovKomíny, komínové prieduchy a spotrebiče palív sa musia pravidelne kontrolovať a čistiť. Frekvencia čistenia komínov je samozrejme závislá od druhu použitého paliva a výkonu spotrebičov. Ale v každom prípade ich treba čistiť minimálne raz ročne, v niektorých prípadoch ale až raz za mesiac.
 
Pri pohľade na strechy domov sa určite nikto z nás nezamyslí nad tým, že každý komín je vlastne akýmsi originálom. Ich technické parametre sú vlastne výsledkom nárokov palivového spotrebiča a požiadaviek na materiál.
Komíny sa skladajú z jedného alebo viacerých komínových prieduchov, komínového plášťa so systémom vyberacích a vymetacích otvorov, a nakoniec sopúchov na pripojenie vykurovacích telies.
 
Jeho dôležitou časťou je aj komínová hlava a v prípade, že je komín krátky, tak aj jeho nadstavec. Plášť komína má nosnú, ochrannú a estetickú funkciu, musí teda byť vyrobený z kvalitného nehorľavého materiálu. Navyše musí byť tento materiál odolný proti účinkom splodín a zároveň aj mrazu, hlavne v podkrovnom priestore a samozrejme v časti nad strechou. Plášť musí tesniť a zamedzovať tak úniku splodín. Ich správne odvádzanie do ovzdušia je úlohou ďalších častí komína - komínových prieduchov. Sú to dutiny v konštrukcii komína s hladkým a rovným povrchom. Ich prierez sa navrhuje podľa typu spotrebiča a taktiež jeho výkonu.
 
Normou stanovený najmenší svetlý rozmer prieduchu s prirodzeným ťahom pre plynné palivá je 100 mm, pre kvapalné 110 mm a pre tuhé palivá 120 mm pri štvorcovom tvare. Kruhový prieduch musí mať minimálny svetlý priemer 140 mm.
 

Čistenie komína

Vyberacie a vymetacie otvory umožňujú čistenie a vyberanie sadzí a popola pri spaľovaní tuhých palív. Najmenšie rozmery takýchto otvorov musia byť 120 × 250 mm. Komínová hlava a nadstavec slúžia súčasne na ochranu konštrukcie komína pred poveternostnými podmienkami a pred už spomínanými splodinami.
 
Každý dobrý komín musí mať potrebný ťah, ktorý je závislý od správneho výpočtu účinnej výšky komína. Účinná výška prieduchu komína je daná ťahovým nárokom palivového spotrebiča a veľkosťou prierezu komínového prieduchu.
Stanovená je aj výška komínov. Účinná výška komínov, ktoré vedú od spotrebičov na tuhé a kvapalné palivá, musí byť najmenej 5 m a komínov, ktoré vedú od spotrebičov na plynné palivo, minimálne 4 m.
 
Komíny sa rozdeľujú podľa rôznych kritérií do niekoľkých kategórií. Napr. podľa materiálu použitého na ich výstavbu a technológie môžu byť murované z tehál či tvárnic, monolitické, montované atď. Podľa vzťahu k nosným konštrukciám sa delia na napríklad na vstavané či pristavené. V ďalšom delení rozhoduje typ paliva, ktorého splodiny sa budú komínom odvádzať.
V minulosti boli najrozšírenejším typom komínov komíny jednovrstvové, ktoré sa v súčasnosti využívajú už len na vložkovanie starších komínov. Dnešným trendom sú viacvrstvové keramické komíny, ktoré vyhovujú aj vyšším požiadavkám moderných vykurovacích spotrebičov.
 
Aby mohli komíny zaistiť vysokú prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť, mali by spĺňať mnohé ďalšie špecifické podmienky, medzi ktoré patrí napr. odolnosť proti vlhkosti alebo kyselinovzdornosť. Každá novostavba si vyžaduje projektovú dokumentáciu a jej následné schválenie revíznym technikom. Aj rekonštrukciu staršieho komína sa odporúča zveriť do rúk odborníkov, ktorí zabezpečia nielen búracie, ale aj murovacie práce a to bez možného narušenia prvkov strešnej konštrukcie.
 

 

Foto: www.emberger.at

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

6605