Vlastnosti vertikálnych veterných turbín ich predurčujú aj pre použitie v bežnej zástavbe. Vzhľadom k tomu, že nie sú závislé od smeru vetra, môžu využívať aj premenlivý vietor a prúdenie v blízkosti stavieb alebo ciest a to vrátane prúdov vytváraných prechádzajúcimi vozidlami. Bežný rozsah rýchlosti vetra, pre ktorú sú určené, je medzi 4 a 16 metrami za sekundu. Veterné turbíny s vertikálnou osou sú navrhované vo všetkých veľkostiach - od malých strešných až po kolosálne, ktoré skôr pripomínajú niečo zo žánru sci-fi. To je možné vďaka umiestneniu ťažiska ich v dolnej časti (blízko alternátora).
Vďaka tomu veterné turbíny s vertikálnou osou netrpia toľkými konštrukčnými obmedzeniami ako veterné elektrárne s horizontálnou osou, ktoré musia rotor natáčať podľa smeru vetra. Vertikálne veterné turbíny majú dlhú históriu. Ich najvzdialenejšími predkami boli veterné mlyny s vertikálnou osou známe zo staroveku a stredoveku Predného východu. V 60. až 80. rokoch minulého storočia vznikla rada veľkých pokusných elektrární.
Dnes môžeme skonštatovať, že veterné elektrárne s vertikálnou turbínou zažívajú svoje znovuzrodenie. Vďaka svojej konštrukcii sú pomerne nenáročné a ich inštaláciu zvládne aj skupinka technicky nadanejších kutilov. Najmenšie verzie si môžete nainštalovať aj sami.
Takýto zdroj zdroj energie sa dá naozaj použiť i k off-grid (ostrovnej) prevádzke pre samoty, osady alebo malé dediny.
Foto: www.xindaenergy.en
(i.n.)