Článok 2 tejto smernice v bode 1 písm. g) a h) sa vzťahuje na mikro veterné elektrárne a malé veterné elektrárne a definuje ich ako:
g) mikro veternou elektrárňou je veterná elektráreň s maximálnym inštalovaným výkonom 5
kW, alebo maximálnym priemerom vrtule 3,5 m alebo výškou stožiara maximálne 8 m vrátane
h) malou veternou elektrárňou je veterná elektráreň s maximálnym inštalovaným výkonom
od 5 kW do 50 kW alebo maximálnym priemerom lopatiek turbíny 10 m alebo výškou
stožiara maximálne 35 m vrátane
Článok 3 tejto smernice definuje územia vhodné na výstavbu podľa § 43 zákona č . 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, podľa
§ 2 ods. 3 písm. c) zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov a tiež podľa Metodiky identifikácie a hodnotenia charakteristického vzhľadu krajiny, Ministerstvo životného prostredia, 2010.
Územiami vhodnými pre výstavbu veternej elektrárne a veterného parku sú:
a) územia s dostatočným potenciálom preukázaným meraním, kde je záruka dosiahnutia minimálne stanovenej hranice efektívneho využívania veternej elektrárne a veterného parku, podľa čl. 4 ods. 1, písm. d)
b) územia, ktoré nezaťažuje žiadny limit či obmedzenie, zakotvené v platnej legislatíve
c) územia s 1. stupňom ochrany prírody a krajiny, okrem prvkov územného systému ekologickej stability, dôležitých migračných ciest vtákov, netopierov a dôležitých zimovísk, túto skutočnosť je potrebné doložiť prieskumom druhov v trvaní minimálne jeden rok
d) územia nížin, pahorkatín a stredných pohorí so zastúpením technických prvkov, najmä okolie klasických energetických zdrojov, okolie nadzemných vedení veľmi vysokého napätia, okolia výrobných, skladových a priemyselných komplexov, krajina s rozmiestnenou infraštruktúrou ako cesty, diaľnice, železnice, či inak environmentálne narušená krajina, územia pasienkov, či inak nevyužívanej poľnohospodárskej pôdy a pod.
e) územia so strednou a nízkou kvalitou poľnohospodárskych pôd, t.j. pôdy zaradené podľa skupiny bonitovaných pôdno – ekologických jednotiek od 5. až do 9. skupiny
f) územia, kde je možné dosiahnuť akceptáciu veternej elektrárne a veterného parku miestnou samosprávou a obyvateľstvom spôsobom zakotveným v právnom poriadku Slovenskej republiky.
Potrebné povolenia pre výstavbu veternej elektrárne na Slovensku
1. EIA – posudzovanie vplyvom na životné prostredie. Záverečné stanovisko je podkladom pre územné a stavebné konanie ako aj v konaní životného prostredia
2. Žiadosť o stanovisko prevádzkovateľa distribučnej siete ku predpokladanému vplyvu na sústavu a spôsobu pripojenia
3. Žiadosť o stanovisko prevádzkovateľa prenosovej sústavy – SEPS (Slovenská elektrizačná prenosová sústava a.s.) k umiesteniu zariadenia, vplyvu na prenosovú sústavu, na bezpečnosť dodávok a spôsobe pripojenia.
4. Osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. V súčasnosti je vydávanie pozastavené. Osvedčenie je dokladom pre územné a stavebne konanie a dokladom k žiadosti o pripojenie zariadenia na výrobu elektriny do distribučnej siete.
5. Jednotlivé povolenia v závislosti od umiestnenia veternej elektrárne:
- Územné povolenie
- Stavebné povolenie
- Vyňatie pôdy z lesného resp. poľnohospodárskeho pôdneho fondu
- Povolenie na odlesnenie
- Povolenie podľa Zákona o ochrane prírody a krajiny – povolenie na zásahy do chránených území, druhov a biotopov
- V prípade zasahovania do ochranných pásiem zohľadniť zákon o dráhach, cestný zákon, vodný zákon, zákon o energetike, atď..
6. Povolenie na podnikanie v energetike vydávanej URSO, ak ide o výrobu a dodávku elektriny s celkovým inštalovaným výkonom 1 MW a viac. V prípade výkonu do 1 MW je daná len oznamovacia povinnosť
7. Žiadosť o pripojenie zariadenia na výrobu elektriny do distribučnej siete podávaná priamo u prevádzkovateľa konkrétnej distribučnej siete. Prevádzkovateľ distribučnej siete môže rozhodnúť o potrebe Štúdie prepojiteľnosti. Pripojenie zdroja sa povolí ak má štúdia kladný výsledok.
Foto: www.motherearthnews.com
Autor: Ivan Nôta