Samozrejme, pri kúpe malej elektrárne nesmiete rátať s tým, že vám stopercentne nahradí elektrickú prípojku, pretože vám poslúži len ako doplnkový zdroj.
Pre výstavbu takejto elektrárne budete potrebovať vhodné miesto, pri ktorého výbere budete musieť vziať do úvahy niekoľko činiteľov ovplyvňujúcich silu a prúdenie vetra Patrí k nim nielen smer jeho prúdov, ale aj geografia terénu, situovanie domu a okolitá zeleň. Optimálne pre výstavbu je miesto s priemernou rýchlosťou vetra minimálne 5m/s za rok.
Pre stredne veľký rodinný dom postačuje veterná elektráreň s výkonom 15 kW a jej výstavba sa dá financovať aj prostredníctvom využitia fondov ministerstva životného prostredia. Služby malej domácej veternej elektrárne výborne využijete aj na miestach bez prívodu elektrickej energie, akými sú napríklad víkendové chaty.
Mohlo by vás tiež zaujať:
Dimenzovanie solárneho systému
Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Alternatívne vykurovanie
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
Foto: www.dvfond.ru