Do kariet záujemcom hrá fakt, že potenciál vetra je väčší ako pri slnečnom svite, pretože vietor fúka aj v noci a predovšetkým aj na jeseň a v zime. Úplne najlepšie sa pre domček javí kombinácia všetkých zdrojov, čiže aj fotovoltaických, my sa však budeme venovať práve malým veterným elektrárňam.
Pred inštaláciou malej domovej veternej elektrárne by sme si mali zabezpečiť analýzu veterného potenciálu, k čomu slúžia veterné mapy a tabuľky v jednotlivých oblastiach. Potenciál veternej energie je v SR malý, s hodnotou 605 GWh/rok sa podieľa na celkovom potenciáli zhruba 2 %. Je to dané tým, že na Slovensku je z hľadiska vhodných veterných podmienok málo vyhovujúcich oblastí a konkrétnych lokalít.
Všeobecne sa udáva, že prijateľné podmienky na využívanie veternej energie majú lokality, kde je priemerná celoročná rýchlosť vetra vyššia ako 6,5 m/s a lokality s nižšími rýchlosťami sa považujú za slabé. Avšak tieto údaje obvykle nie sú dostatočnými informáciami pre zmysluplné predpovede výnosu práve z malých veterných elektrární, ktoré dokážu aj z mála vyťažiť maximum. Pre presnejšie zistenie intenzity vetra sa odporúča po dobu nie menej ako dva alebo tri mesiace používať špeciálne navrhnuté meracie zariadenie, ktoré bude merať a zaznamenávať všetky dáta v 6 sekundových intervaloch, vždy po dobu 10 minút.
Veterné údaje sú klasifikované a nahrávané s presným dátumom a časom. Pre priebežné informatívne meranie stačí malý ručný merací prístroj. To že v danej lokalite „málo fúka“ nemusí byť smerodajné. Povedané prísne vedecky: Veterná energia je kinetická energia pohybu vzduchových hmôt spôsobená rozdielmi slnečného žiarenia na Zemi. Energia z vetra, ktorá je k dispozícii pre prepočet do rotačnej energie, sa zvyšuje s kvadrantom sily vetra. To znamená, že ak sa rýchlosť vetra zdvojnásobí, veterná energia sa zvýši osemkrát.
To znamená, že malé veterné elektrárne dokážu pracovať aj pri relatívne „malom vetre“.
Je jasné, že naša domáca sieť je napojená na elektrickú sieť, no veterná turbína ešte do vašej domácnosti dodáva bonusový prúd. Týmto spôsobom znížime spotrebu v domácej sieti, ktorú kupujeme od dodávateľa. Každá vetrom vyrobená kWh znižuje účet za elektrinu asi o 20 centov a emisie CO 2 v priemere o približne 0,43 kg.
Čo však robiť ak nemáme možnosť napojiť našu malú veternú elektráreň na verejnú sieť ? Pomôže takzvaný Off-grid systém, pri ktorom sa energia skladuje v batériách. V praxi to vyzerá takto:
Od turbíny veternej elektrárne ide energia cez regulátor dobíjania do batérií, ktoré môžeme pripojiť buď priamo, alebo striedač previesť priamo na striedavý prúd pre napájanie 230 V. V tejto aplikácii prípadný prebytok vyrobenej energie možno použiť na podporu vykurovania. Moderný off-grid (ostrovný systém) striedača vie rýchlo a flexibilne integrovať všetky generátory elektrickej energie do systému. Je nutné, aby bol aspoň jeden výrobca elektriny celkom nezávislý na verejnej elektrickej sieti.
Malé veterné elektrárne dnes ponúka množstvo výrobcov. Ak chcete mať tú ideálnu pre váš dom, bude nutné spojiť sa s odborníkmi, ktorí vám poradia pri výbere. Náš tip: Najmä v prípade off-grid riešenia dáva kombinácia veternej a solárnej energie v našich podmienkach zmysel. Keď je slnečné počasie, solárne články nabíjajú batérie a pri zamračených veterných dňoch prevezmú energetickú funkciu veterné turbíny.
Foto: www.extension.org
Autor: Ivan Nôta