Umelé drevo vzniklo kombináciou dreva a plastu. Je to pomerne nový a veľmi zaujímavý materiál, ktorý sa začína presadzovať pri výstavbe terás. Náhrada drevenej podlahy? Ťažko povedať, ale zdá sa, že kompozitné terasové dosky si nachádzajú stále viac a viac obdivovateľov.
Kompozitné terasové dosky sa vyrábajú spojením odpadu, ktorý vzniká pri spracovaní dreva a polymerizujúceho plastu. Odpadom vhodným na spracovanie môžu byť jemné piliny, drevená múčka alebo aj celulózová kaša. Optimálnym pomerom pre ich zmiešanie s polymérom je 50:50, ale lepšiu imitáciu dreveného vzhľadu zabezpečí najmä pomer 60% alebo 70 % dreva a 40% alebo 30 % plastu. V zásade platí pravidlo, čím menej plastového polyméru, tým presvedčivejší drevený vzhľad kompozitu.
Umelého dreva sa netreba báť
Výhodou terás postavených z umelého dreva je ich životnosť, ktorá sa podľa kvality výrobkov od rôznych výrobcov počíta až na 25 rokov. Tento materiál je odolný vplyvu počasia, dobre odoláva dokonca aj chlórovanej vode, ktorá ho nepoškodí a šancu zachytiť sa v ňom nemajú ani plesne. Umelé drevo narozdiel od čisto prírodného materiálu nemení vzhľad svojho povrchu ani pod pôsobením priameho UV žiarenia.
Jeho povrch je protišmykový, nie je náchylný na poškodenie, takže vám nehrozí ani zadretie triesok do chodidiel, ako sa často stáva na terasách z domácich drevín. Farbu terasy si môžete vybrať zo širokej ponuky, v ktorej nájdete farby bežných drevín, teda odtiene hnedej počnúc od béžovej a sivej.
Farba umelého dreva je jednoliata a žiaľ, absentuje v nej typická kresba dreva. Aj napriek tomu však vyzerá úžasne.
Umelé drevo si vyžaduje len minimálnu údržbu, čo iste privítajú v rodinách najmä mamičky s malými ratolesťami. Stačí ak podlahu umyjete aspoň raz ročne, najlepšie na jar, vlažnou mydlovou vodou alebo prekefujete jemným ryžiakom.
Ak sa na terase vyskytnú odolnejšie škvrny, môžete ich ošetriť prípravkom obsahujúcim nízky obsah bielidla alebo špeciálnymi prípravkami, určenými práve pre ošetrenie kompozitných materiálov a umelého dreva.
Umelé drevo však nikdy neošetrujte agresívnymi čistidlami na báze chemických rozpúšťadiel, pretože by ste mohli jeho povrch veľmi silno poškodiť.
Pri kúpe umelého dreva sa presvedčte, či bude tento materiál pre vás vhodný. V každom prípade zájdite do predajne a okrem toho, že sa tohto materiálu dotknete, privoňajte k nemu.
Nevýhodou terasových dosiek u umelého dreve je, že niektoré síce príjemne voňajú drevom, u iných ale prevláda zápach plastu. Premyslite si, či vám v prípade kúpy takýchto výrobkov, časom nezačne tento typický zápach vadiť.
Foto: drevesina.fordaq.com, vash-remontik.ru, ask-mk.com.ua