V minulosti patrila k rodinnému domu malá prístavba, ktorej sa hovorilo dreváreň či kôlňa. Tieto boli väčšinou zhotovené z dreva, prípadne z malého betónového základu s drevenou konštrukciou, alebo boli súčasťou hospodárskej prístavby domu. Výstavba drevární časom zanikala aj kvôli prechodu na vykurovanie uhlím a neskôr plynom či elektrinou.
Dnes je však zrejmé, že s priestorom pre drevo musíme opäť rátať. Drevo je totiž v aj v moderných stavbách dôležitým činiteľom pri kúrení v krboch, no tiež vonkajšom grilovaní či posedení pri otvorenom ohnisku. S cieľom zabezpečiť potrebné zásoby a rezervu dreva je potrebné nájsť tiež miesto pre jeho uloženie.
V súčasnosti však stavba drevárne v mnohých prípadoch nepripadá do úvahy a tak sa skôr uvažuje o prístreškoch pre drevo, alebo malej konštrukcie, zvanej drevník.
Zdôrazňujú sa nízke náklady na výstavbu aj fakty, že stavba by mala byť čo najjednoduchšia, s dostatočným úložným priestorom, s kvalitným odvetrávaním aj trvanlivosťou. Existujú síce prefabrikované prístrešky, no ak nechceme siahať hlbšie do peňaženky ako je potrebné, vystačíme si sami.
Dôležitým prvkom pri zhotovení tejto stavby je, aby bolo drevo odizolované od zemskej vlhkosti, čiže napríklad prvý rad klátov nesmie ležať na zemi, ale byť na „polici“ niekoľko centimetrov nad ňou. Drevo tiež musíme chrániť pred priamym ohrozením dažďom a snehom a to nielen strieškou, ale tiež umiestnením prístrešku.
Niekedy je teda dobrým riešením je, ak je tento „opretý“ o stenu domu, prípadne je jeho súčasťou. Najideálnejšie je postaviť drevník vo voľnom priestore, pretože tak bude mať palivové drevo prístup ku vzduchu zo všetkých štyroch strán a bude lepšie presychať. Veľkosť stavby sa odvíja od priemerného sezónneho množstva dreva, ktoré potrebujeme uskladniť. Niekomu postačí pár metrov kubických a niekto potrebuje veľkú stavbu.
Prístrešky sa dnes nezhotovujú len z dreva či betónu. Existujú tiež kovové skladačky a dokonca prefabrikované úložné miesta na drevo, zhotovené z tvrdenej umelej hmoty. Prístrešok na drevo sa v moderných domoch neinštaluje mimo pohľad návštev a podobne.
V niektorých prípadoch sa práve naopak robí všetko preto, aby bol na očiach.
Dnes sú to totiž často krát veľmi pekné dizajnové riešenia, ktoré okrem samostatne stojacej stavby môžu byť zakomponované napríklad v plote, garáži, na verande či terase, ako súčasť malého domčeka na odkladanie záhradného náradia, bicyklov, tiež v priestore pod schodmi a podobne.
Veľmi dôležitou súčasťou každého dobrého prístrešku na drevo je podstava, aby drevo neležalo priamo na betónových základoch, dlažbe, alebo v najhoršom prípade priamo na zemine.
Dobrým základom pre podstavu drevárne sú palety, pretože pomáhajú palivovému drevu najlepšie vyschnúť. Ale ak ich nezoženiete, nezúfajte. Použiť môžete i staré trámy, koľaje, podvaly.
Dôležité je aby bolo drevo zospodu vetrané a neležalo priamo na základoch, pretože by mohlo dochádzať ku hnitiu paliva vplyvom dažďovej vody, ktorá by sa mohla pod drevom hromadiť.
Podstava by mala byť preto vysoká ideálne 10-15cm nad terénom.
Čo sa materiálu týka, môžete na výstavbu použiť prakticky čokoľvek. Avšak najlepším riešením je využitie starých drevených priečok či dosiek. Dobré je drevo ošetriť ochranným náterom, aby nepodliehalo hnilobe.
Vhodnejším materiálom je železná konštrukcia. Veľmi šikovným základom na takúto konštrukciu sú staré lešenárske rúrky.
Na strechu potom môžete použiť ako vlnitý plech, tak aj klasické tašky, tie ale vyžadujú konštrukciu z drevených hranolov.
Pre všetkých, ktorí sa chystajú stavať prístrešok pre drevo a nevedia, aké majú možnosti, sme pripravili nasledujúcu bohatú fotogalériu:
Foto: www.happymodern.ru
Autor: Ivan Nôta