Ak ste už vo svojej záhrade našli príhodné miesto a rozhodli ste sa aj pre materiál, z ktorého chcete stavať, nič vám nebráni pustiť sa do stavby základov.
Základy záhradného murovaného grilu
Ak premýšľate nad stavbou grilu prepojeného z vonkajším krbom, museli by ste postaviť pevné a stabilné základy. Podľa typu pôdy, jej podložia a hmotnosti grilu, by bolo potrebné začať stavať v nezamŕzajúcej hĺbke 70-80 cm. Pri ideálnych podmienkach by postačilo možno i 40 cm, nie však menej ako 20 cm. Takáto hrúbka je ideálna napr. pri použití armovaného čiže kovom vystuženého betónu, ktorý je však treba pred ďalšími prácami nechať dobre vyzrieť. Ak chcete záhradný murovaný gril stavať z prefabrikátu, musíte ho postaviť na vysypanú, zhutnenú a štrkopieskovú vrstvu. Základy postavte tak, aby vystupovali 10 -15 cm nad úroveň terénu. Základovú dosku doporučujeme odizolovať asfaltovou lepenkou s vrstvou cementovej malty.
V prípade, že váš gril bude jednoduchý a ľahký, vybudujte pod ním len železobetónový veniec.
Stavba záhrdného grilu
Ak sú základy pod gril dobre vytvrdnuté, môžete začať klásť prvý rad skaly či tehál. Murovanie krbu a grilu z kameňa nie je jednoduchá záležitosť, akoby sa zdalo na prvý pohľad. Ak s ním nemáte dostatok skúseností, radšej murujte gril z tehál, ktoré majú na rozdiel od kameňa, pravidelný tvar. Bez dostatočnej praxe sa totiž môže stať, že miniete príliš veľa materiálu – tak kameňa ako i cementovej malty.
Ak sa kamenného krbu nechcete vzdať, pomôcť si môžete tak, že krb najprv postavíte z tehál, ktoré neskôr obstaviate kameňom. Takto bude murovanie nielen lacnejšie, ale zároveň aj jednoduchšie, pretože jednoduchšie vytvoríte nielen roviny, ale i uhly.
Pri murovaní krbu z tehál, by ste mali dbať, aby boli škáry medzi jednotlivými tehlami skutočne rovnomerné. Pomôžte si teda napr. kúskom oceľového drôtu, ktorý vložte pri kladení ďalších radov medzi tehly, čím zachováte ich rozostupy.
Nakoľko budú na gril pôsobiť neustále zmeny teplôt a okrem toho ešte často vietor, vlhko a v zime mráz, na stavbu samotného telesa grilu zvoľte druh nenasiakavých komínových tehál. Ak chcete na murovanie použiť šamotové tehly, overte si, či sú vhodné na stavbu vonkajšieho krbu a grilu, pretože zvyknú byť veľmi pórovité. V prípade, že si chcete ušetriť námahu s omietaním, použite osvedčené lícové tehly.
Omietanie grilu si vyžaduje precíznu prácu, pretože ním okrem uspokojujúceho vizuálneho efektu, musíme zabezpečiť aj kvalitnú povrchovú úpravu tehál, ktorá gril ochráni proti vode. Na konečné omietnutie grilu použite špeciálnu teplovzdornú stierku.
Rozmery murovaného grilu
Pri stavbe grilu je nutné si správne zvoliť nielen veľkosť ohniska, ale aj jeho výšku, aby ste sa k nemu nemuseli stále zohýbať. Podľa výšky vašej postavy si určite výšku roštu, ktorý by sa mal ideálne pohybovať od 80 do 100 cm. Väčšinou sa stena grilu budete do „účka“ , ktorého steny sú od seba vzdialené 60 cm. Vrchná časť ohniska môže zostať otvorená alebo na nej postaviť klembu. V podstate pri výstavbe platia pravidlá podobné stavbe krbu. Hĺbka grilu by sa mala rovnať 2/3 zvolenej šírky.
Pracovná alebo odkladacia plocha
Je jedno, ako si nazvete, isté je, že na nej budete pripravovať všetky chutné pokrmy pred a počas grilovania. Postavte si pracovnú dosku vo výške, ktorá vám bude vyhovovať. Obložiť by ste ju mali mrazuvzdornými obkladačkami, ktoré upevníte mrazuvzdorným lepidlom. Murované grily sú jednoduché stavby. V prípade, že gril chcete využívať aj ako kozub, musíte postaviť o niečo zložitejšie dielko, ktoré ku svojej funkčnosti potrebuje komín.
Foto: www.dunharg.com, www.flickr.com, www.1-2-do.com