Špecialisti odporúčajú výber jednej strešnej krytiny pre celú strechu a kladú dôraz na kvalitu drenážnej vrstvy, ktorá bezpečným a rýchlym spôsobom odvedie prebytočnú vodu do odkvapového systému strechy. Aby bola hydroizolačná vrstva skutočne účinná, musí sa vyviesť nad povrch substrátu a to do výšky minimálne 150 – 200 mm.
Ďalšou možnosťou je kombinácia dláždenej strechy a zeleňou vysadenou vo vegetačných nádobách alebo vytvorenie zapusteného záhonu, čiže vegetačného žľabu. Vegetačný žľab budujeme buď pozdĺž celého obvodu strešnej terasy alebo len pozdĺž niektorej z jej častí.
Opakom žľabu sú vegetačné nádoby, ktoré tvoria vyvýšené miesta vysadené zeleňou. Aj v tomto prípade však musíte prihliadať na kvalitu konštrukcie vegetačných nádob i žľabu. Výstavbu zelenej strešnej terasy je potrebné kvôli dodržaniu požadovanej nosnosti konzultovať so statikom. Najrozumnejšie však je, zveriť jej výstavbu firme, ktorá má s podobnými konštrukciami strešných terás či záhrad dostatok skúseností, podložených referenciami.
Na zelenú strešnú terasu odporúčame vysádzať rastliny nižšie vzrastu, ktoré ku svojmu rastu nepotrebujú veľkú zásobu živín a nie sú citlivé na sucho a ani na veľa slnka. Týmto požiadavkám zodpovedajú napríklad sukulentné trvalky ako skalné ruže, alebo aj klasické trvalky, ktoré poznáte zo skalničiek. Na strešnej terase vám určite prežijú aj suchomilné trvalky, ktoré si nevyžadujú veľkú náročnosť pri pestovaní. Vhodné sú napríklad rozchodníky Z okrasných rastlín sú vhodné najmä rudbekie, kunkie, šalvie či ľaliovky a zvončeky. Podobne tak sa na strešnú terasu hodia aj okresné trávy ako je lipnica alebo ostrica. Z ihličňanov sa zamerajte najmä na nenáročné cyprušteky a borievky. Z listnatých krovín sú vhodné najmä buxusy a skalníky.
Ak sa rozhodnete skôr pre rastliny ako solitéry už v spomínaných vegetačných nádobách, dbajte pri ich výbere najmä na štýl strešnej terasy. Nádoby by mali byť výberom materiálu prispôsobené jej charakteru presne tak, ako i druhu rastliny. Ideálne je, keď si vyberiete všetky nádoby z jedného materiálu, či sa už rozhodnete pre prírodné alebo glazované materiály. Zachovať by ste mali aj ich tvar, dobre pôsobia najmä ak majú rôzne veľkosti.
Náš tip: Aby ste z vysadených rastlín mali skutočne radosť, dodržujte zásadu, že bude sadiť len rastliny odolné voči vetru. Tiež si vyberte pre terasu len stromky a kríky, ktoré dorastajú len do výšky približne 2 metrov.
Foto: www.cooledeko.de, www.wagnis.org