Dnešná architektúra prejavuje v mnohých ohľadoch návrat k prírode. Príkladom toho sú i domy so zelenou strechou. Ich riešenie je nielen estetické, ale aj užitočné a to najmä vtedy, ak sa nám nepodarí získať ideálny pozemok s dostatkom zelenej plochy, alebo sa pozemok nachádza v husto zastavanej oblasti. Tento deficit si tak môžete vynahradiť na streche nového či rekonštruovaného domu.
Príbytky so zelenou strechou poznali už starí Rimania. Neskôr ich začali stavať v Taliansku a Francúzsku, ale k nám tento prírodný štýl prenikol pravdepodobne zo škandinávskych krajín, v ktorých tradícia zrubov s trávnatou strechou siaha tiež veľmi hlboko do histórie. V súčasnosti rozoznávame 2 typy striech, ktoré sa každoročne dokážu sami obnovovať. Ak sa jedná o strechu pohľadovú, hovoríme o vegetačnej streche, ak ju zároveň vybudujeme aj ako miesto určené na oddych a relax, potom pre ňu platí pomenovanie strešná záhrada.
Zelená strecha
Samozrejme, na začiatku treba pripomenúť, že zelenú strechu nemožno vybudovať ako súčasť každej stavby, pretože jej realizácia vyžaduje určitú nosnosť strešnej konštrukcie a dokonalú izoláciu. Ak sa pre jej realizáciu rozhodnete pri rekonštrukcii staršieho objektu, budete musieť siahnuť pomerne hlboko do vrecka. Iné je to u novostavieb, pokiaľ pre ňu rozhodnete hneď pri projektovaní.
Mali by ste vedieť, že zelená strecha sa dá realizovať nielen na rovnej, ale aj na šikmej streche, pod podmienkou, že jej sklon nie je väčší ako 40° a tiež na streche sedlovej. U sedlových striech je však nutné nepodceniť možnosť prenikania vlhkosti z interiéru do krovu.
Zelená strecha slúži predovšetkým na ochranu strešnej konštrukcie a izolačných vrstiev pred škodlivým UV žiarením, v dôsledku čoho znižuje náklady na údržbu hydroizolácie. Peniaze nám šetrí aj tým, že zadržiava časť vodných zrážok a zabraňuje tak ich odtoku do kanalizácie. Zadržiavanie dažďovej vody má aj ďalšiu výhodu. Voda sa totiž odparuje a stará sa o zdravšiu mikroklímu vášho bývania.
Zelená čiže vegetačná strecha zachytáva škodliviny, produkuje kyslík a v neposlednom rade plní aj všetky ostatné predpoklady kvalitných striech. Spoľahlivo tlmí hluk a chráni interiér pred letnými horúčavami a zimným chladom.
Tak ako mnoho iných vecí aj zelené strechy však majú niekoľko nevýhod. V prvom rade musíte rátať so zvýšenou statickou záťažou a potrebou kvalitnej izolácie. A v druhom rade...Vegetačná strecha neslúži do nekonečna. Základnú údržbu síce stačí vykonať raz do roka, ale po niekoľkých rokoch budete nútení substrát vymeniť a to aj napriek jeho pravidelnému prihnojovaniu.
Ďalšou nevýhodou je aj výška nákladov, ktoré pri tvorbe strechy vynaložíte. Cena za štvorcový meter sa môže v priemere pohybovať okolo 2.000.- Sk, samozrejme už vrátane hydroizolácie a vrstvy substrátu 6 - 8 cm. Potrebná hrúbka substrátu však závisí od druhu vegetácie.
Podľa zloženia a výšky vegetácie sa rozoznávajú jej dva druhy. Intenzívnu vegetáciu predstavujú stromy a kríky s výškou na 5 cm a extenzívnu machy a trávy vysoké do 5 cm.
Aby do vášho nového resp. rekonštruovaného príbytku nezatekalo a stropy či steny nevlhli, musia byť pri samotnej realizácii vegetačnej strechy dodržaná podmienka správneho ukladania potrebných vrstiev.
Na dostatočne pevnej nosnej konštrukcii strechy sa vytvorí spádová vrstva, ktorá sa stará o bezproblémový odtok vody. Na zamedzenie šírenia vlhkosti v strešnom plášti potom nasleduje vrstva parotesná, ktorá slúži aj ako náhrada v prípade, že sa poškodí vrstva hydroizolačná. Za ňou nasleduje vrstva tepelnoizolačná a na ňu sa ukladá povlaková krytina, ktorá by mala byť dostatočne odolná proti prerastaniu koreňov.
Ďalej nasledujú vrstvy drenážna, filtračná a hydroakumulačná. Potom už založíte len pletivo, zasypete vrstvou špeciálneho zemného substrátu určeného pre vegetačné strechy a zasadíte rastlinky, najlepšie plazivé trvalky a skalničky, akými sú napríklad rozchodníky.
Foto: www.remodelista.com, www.natural-home4u.com
© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk