Ak sa rozhodnete využiť kompozity pri skrášľovaní okolia svojho domu, získate tým omnoho viac ako ste očakávali.
Estetickosť a funkčnosť
Kompozity nestarnú. Aj po mnohých rokoch si zachovávajú pôvodnú farbu a tvar bezozmien. Dosky sa nekrivia, ani neštiepia. Sú príjemné na dotyk. Neobsahujú triesky a chôdza po nich je pohodlná, bez rizika záderov na bosých chodidlách. Pri bazénoch určite oceníte ich nešmykľavý povrch za sucha či za mokra, a aj to, že sa neprehrievajú, ani neprechladzujú. Ich stálosť nezmení ani chemicky ošetrená voda, soľ, dažďová voda, sneh, vtáčí trus a podobne. Nehrozí vznik plesní, hniloby, ani znehodnotenie škodcami. Kompozity sú nenasiakavé. Nesmieme zabúdať ani na ich ekologický rozmer – po skončení životnosti sú totiž kompozitné dosky 100% recyklovateľné. Farebnosť ich priam predurčuje ako náhradu za drahé exotické dreviny.
Jednoduchá údržba: Žiadne dodatočné finančné náklady. Žiadne impregnačné nátery či lakovanie. Žiadne brúsenie a dodatočná povrchová úprava. Na údržbu postačí umytie vysokotlakovým čističom či obyčajnou vodou zo záhradnej hadice. Prípadné škvrny sa odstraňujú špeciálnym roztokom. Údržba nie je ani finančne, ani časovo náročná.
Variabilita a ľahká montáž: Kompozitné materiály sú vďaka svojej stálosti a možnosti ich výroby v rôznych tvaroch, povrchových úpravách a farbách predurčené na rozvíjanie unikátnych architektonických variácií. Tak si môžeme dopriať pri ich skladaní fantastické geometrické tvary, ktoré by sme s iným materiálom dosiahli veľmi ťažko. Pritom ich montáž zvládne každý zručný domáci majster. Takýmto jedinečným spôsobom si môžeme dopriať upraviť nielen okolie domu, ale aj samotný dom priam individualisticky.
Cena kompozitov
Je jasné, že porovnávať napríklad ceny dreva a kompozitných dosiek je nemožné. Musíme totiž zohľadniť časový horizont funkčnosti obidvoch materiálov a množstvo ďalších aspektov (hlavne dodatočné náklady). Zoberme si teda, ako príklad kombinovanú terasu, kde je ako kombinácia materiálov použitá keramická dlažba a drevené zábradlie.
Ak chceme, aby vzhľadovo bolo zábradlie aj po rokoch aspoň približné rovnaké, musíme si pripraviť nemalý obnos peňazí a vykonať každoročnú údržbu. Bude potrebné zakúpiť prostriedky na ošetrenie proti drevokaznému hmyzu, náter na zachovanie pôvodnej farby, olej, či lak na drevo. A samozrejme prirátať čas, ktorý strávime každoročne pri ošetrovaní zábradlia. Ak sa samozrejme nespoľahneme na zručných remeselníkov, čo tú prácu vykonajú za nás – no nakoniec nám vystavia faktúru za prácu. Kompozitné materiály nič z toho nepotrebujú. Aj po mnohých rokoch bude našou jedinou starosťou umyť ich obyčajnou vodou s trochou saponátu.
Podlaha, na ktorú sme použili keramickú dlažbu, bude vzhľadovo pekná možno len pár mesiacov. Pretože príde zima a ani jedna keramická dlažba nie je odolná voči striedaniu mrazu a tepla. A tak v nej vzniknú trhliny či praskliny a my budeme nútení investovať peniaze do výmeny prasknutých dlaždíc. Navyše dlaždica praskne aj v lete, napríklad dôsledkom pádu ťažšieho či tvrdého predmetu.
Keramická dlažba bude vždy studená a ľahko sa zašpiní. Je teda otázne či bude správnou voľbou použiť ju, ako predĺženie obytných priestorov do exteriéru. Dlažba, na ktorú použijeme kompozitné materiály je naopak odolná voči akýmkoľvek poveternostným podmienkam, UV žiareniu a je dostatočne mechanicky odolná na to, aby nepraskla pri malých nehodách. Navyše si zachová takmer stálu teplotu a nemá chladivý efekt. Samozrejmosťou je jej ľahká údržba a pohodlná chôdza po nej v každom ročnom období.
Výrobcovia kompozitov na ne dávaj bežne záruku 25 rokov. Ktorý výrobca iného materiálu na terasu vám dá tak veľkorysú záruku? Ak zrátame všetky reálne náklady na obidve terasy v priebehu nasledujúcich dvadsiatich rokov od ich postavenia, jednoznačne bude pre nás cenovo výhodnejšia terasa z kompozitných materiálov.
Foto: www.submission.de, www.byghjemme.dk