Svetelný obvod predstavuje prúdový obvod pre pevné pripojenie svietidiel, ktoré sú ovládané elektrickými spínačmi. V praxi sa uplatňuje pravidlo (norma), kedy sa na jeden svetelný obvod môže pripojiť len toľko svietidiel, aby súčet ich menovitých prúdov neprekročil menovitý prúd predradeného istiaceho prístroja (ističa), najviac však 25A. Je potrebné dávať pozor, aby pri pripojení väčšieho počtu žiarivkových svietidiel boli spínače s menovitou hodnotou 10 zaťažovane len na 2,5A a je nutné brať ohľad na induktívnu záťaž a z nej vyplývajúce nebezpečenstvo poškodenia spínača, ktoré sa prejavuje zapečením kontaktov.
Svetelné zdroje (žiarovky, žiarivky, výbojky) nie sú zvlášť istené proti nadprúdu a istí sa len ich prívodné vedenie. Ak sú do svetelného obvodu zaradené zásuvky ovládané spínačmi, nesmie byť predradené istiace zariadenie (istič) v tomto obvode dimenzovaný na väčší menovitý prúd, než je menovitý prúd spínača a ním ovládanej zásuvky. Spínače pre ovládanie svetelných obvodov sa umiestňujú u vchodových dverí v miestnosti ovládania svetelného obvodu a pokiaľ to umožňujú bezpečnostné podmienky, na tej strane, kde sa dvere otvárajú – to znamená na strane kľučky dverí.
Osadzovanie spínačov
Kolískové spínače sa umiestňujú a osadzujú tak, aby do polohy ZAPNUTÉ bolo treba stlačiť kolísku hore. To neplatí pri striedavých a krížových prepínačoch. Páčkové spínače sa osadzujú tak, aby sa zapínali pohybom páčky smerom nahor.
Rozvody v bytoch a svetelná inštalácia
Pri minimálnom stupni elektrizácie v bytoch vzhľadom na jej predpokladané rozšírenie v budúcnosti platia nasledovné podmienky:
- v každej miestnosti je možné na svetelné obvody pripájať aj jednu zásuvku - zásuvkový obvod slúži na pripájanie prenosných spotrebičov, ale je tiež možné v ňom inštalovať aj pevne upevnený elektrický spotrebič do 2000 W - ak je v inštalácií použité bytové jadro, môžu sa na jeho obvod pripájať pevne upevnené spotrebiče (kuchyne, osvetlenie a zásuvky) - pre veľké spotrebiče, akými sú práčka, umývačka riadu, elektrický sporák, ohrievač vody, sušička a podobne, určujú predpisy samostatné obvody.
Minimálny počet svetelných obvodov v bytoch podľa jednotlivých kategórií
Kategória I – IV (rozloha do 75 m2) – jeden obvod
Kategória V – VIII (rozloha do 100 m2) – jeden až dva obvody
Kategórie s rozlohou viac ako 100 m2 – dva obvody
Vysvetlenie pojmov
Základné pojmy elektrických inštalácií vychádzajú z medzinárodného elektrotechnického slovníka (STN 33 0050-826):
Elektrická inštalácia
(budovy) – zostava vzájomne spolupracujúcich elektrických zariadení s koordinovanými vlastnosťami, ktoré slúžia na plnenie jedného alebo niekoľkých určených cieľov.
Elektrické zariadenie
– akékoľvek zariadenie, ktoré sa používa na výrobu, premenu, prenos, distribúciu alebo využitie elektrickej energie, ako sú stroje, transformátory, prístroje, meracie prístroje, ochranné prístroje, zariadenie na elektrické rozvody, spotrebiče.
Foto: www.elektroas.ru
(i.n.)