Každý z nás má iné návyky, čo sa ovládania osvetlenia týka, jedno je ale celkom isté. Elektrický vypínač centrálneho osvetlenia by mal byť umiestnený hneď pri dverách tak, aby sme naň boli schopní dosiahnuť ešte pred vstupom do miestnosti. Na dlhších chodbách a v priestrannejších halách by mal byť spínač umiestnený na oboch východoch z miestností, aby sme po prechode nimi svetlo mohli pohodlne vypnúť.
Podobne by mali byť rozmiestnené aj spínače na schodišti, inak by osvetlenie neplnilo jeden zo svojich základných účelov, ktorým je bezpečnosť.
Čo sa spálne týka mal by byť vypínač osvetlenia umiestnený nielen pri vstupe do nej, ale aj pri posteli, respektíve na oboch stranách manželskej postele alebo v jej strede.
Elektrické spínače
Medzi základné druhy vypínačov patrí jednopólový, ktorý slúži na ovládanie vypínania a zapínania jedného svietidla alebo viacerých svietidiel, ak sú zapojené paralelne.
Na vypínania a zapínanie lustra pozostávajúceho z viacerých zdrojov svetla (žiaroviek) alebo jednej z jeho dvoch časti, a na zapínanie dvoch svietidiel sa využíva sériový prepínač. Svietidlá sa dajú ovládať z jedného bodu na základe toho, že ovládacia kolíska prepínača je rozdelená na dve časti.
Na už spomínanie ovládanie svietidla alebo svietidiel z dvoch miest (chodby, haly) sa využívajú dva striedavé prepínače. Ak treba svietidlá ovládať ešte z viacerých miest, zapojí sa medzi dva striedavé prepínače ešte krízový prepínač.
K základným druhom elektrických vypínačov patria aj tlačidlové spínače, ktoré doposiaľ nachádzajú uplatnenie najmä na schodiskách a ovládajú tak spúšťanie spínacieho relé.
Stmievače
Výhodou týchto zariadení oproti vypínačom je plynulá regulácia intenzity osvetlenia a to od zhasnutého stavu až po úplné rozsvietenia. Stmievačmi sa dá nastaviť požadovaný stupeň osvetlenia podľa potreby alebo nálady. Na ich ovládanie sa využívajú otočné alebo tlačidlové ovládače, ktoré sú dostatočne citlivé na dotyk. Okrem bežných druhov stmievača sa začínajú často využívať aj stmievače s využívaním pamäte, ktoré si dokážu zapamätať poslednú použitú intenzitu osvetlenia.
Bezdotykové spínače
Sú založené na princípe snímania pohybu, pretože ich snímače sú schopné reagovať na infračervené žiarenie, ktoré vyžaruje ľudské telo. Svoje využitie nájdu najmä v miestnostiach, v ktorých je nutné dbať na hygienu alebo tam, kde sa dá spínač len ťažko umiestniť. Často sa používajú aj pri osvetlení exteriéru, kde prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti.
Foto: www.architonic.com