Základom je, aby bolo vianočné osvetlenie skladované v suchom prostredí počas celého roka, kedy sa nevyužívajú. V opačnom prípade by mohli niektoré kovové časti skorodovať.
Oveľa väčší dôraz by sme mali klásť na to, v akom stave vianočné osvetlenie odkladáme. Pripomeňme si systémy zapojenia jednotlivých osvetlení: Sériové radenie žiaroviek znamená, že sú zapojené "jedna za druhou" a hodnoty napätia, pre ktoré sú určené, sa sčítajú. V praxi to jednoducho zistíme tak, že ak vyskrutkujeme ktorúkoľvek zo sériovo zapojených žiaroviek, celá príslušná vetva zhasne.
Žiarovky zapojené paralelne alebo "vedľa seba"; sú určené pre napätie 12 alebo 24 V, ktoré dodáva transformátor potrebného výkonu. Keď sa niektorá z svetielok prepáli, prevádzky ostatných sa to nijako nedotkne. Úraz prúdom nie je možný, nevýhodou je len potreba použiť transformátor, ktorý pri napájaní veľkého množstva žiaroviek býva veľký a ťažký.
Z uvedeného vyplýva, že pri svietidlách s paralelnými žiarovkami musíme dbať tiež na bezpečné uskladnenie transformátora mimo sezóny. Pred samotným uskladnením je dôležité dôkladne prezrieť káble celej reťaze. Sú známe prípady majiteľov všetečných šteniat, psov a voľne pobehujúcich morčiat a králikov, ktorých štvornohí miláčikovia každoročne zahynú pri prehryzávaní izolácie kabeláže, napájajúcej svetelné reťaze položené na zemi. Preto pred uskladnením tieto vodiče dôkladne skontrolujeme, či nedošlo k ich poškodeniu.
Úplne bez rizika (aj pre deti a zvieratá) je napájanie žiaroviek bezpečným napätím.
Pred zapojením po dlhodobom uskladnení však vždy overte, v akom stave sú kábliky - či nemajú popraskanú izoláciu a či nie sú deformované od skladovania.
Foto: www.noveltylights.com
(i.n.)