
Prvé svetlovody sa v stavebníctve na Slovensku začali využívať pred necelými desiatimi rokmi. Skladajú sa z troch častí, kopuly, tubusu a dekoratívneho difuzéra. Kopula je umiestnená na streche a slúži na zachytávanie slnečného svetla, ktoré zvedie nadol vnútorný trubicový reflexný systém alebo tubus. Tubus môže byť pevný, poskladaný z viacerých dielov alebo flexibilný. Pevný tubus umožňuje zahnutie do 45°, flexibilný sa dá natočiť podľa potreby celý, čo umožňuje ideálne umiestnenie kopuly na streche. Tubus je ukončený difuzérom umiestnenom na strope, ktorý svetlo rovnomerne rozptýli po miestnosti.
Jedným z najdôležitejších parametrov ovplyvňujúcich účinnosť svetlovodu je jeho priemer. Platí pri ňom priama úmera, čím väčší priemer, tým bude osvetlená väčšia plocha miestnosti.
Dimenzovanie svetlovodov
Svetlovody sa najčastejšie vyrábajú s priemermi 25, 35 a 53 cm. Pri priemere 25 cm a dĺžke 1 - 2 m dokážu dostatočne osvetliť miestnosť s plochou do 10 m2 intenzitou 90 luxov. Kvalitné svetlovody s priemerom 53 cm sú schopné osvetliť až plochu do 35 m2.
Účinnosť svetlovodov môže byť ovplyvnená aj niekoľkými ďalšími faktormi. Okrem kvality materiálov použitých na výrobu a prevedenia, je to najmä správne umiestnenie kopuly na streche vzhľadom na jej orientáciu na svetové strany. Najvhodnejšie je ju umiestniť na južnú, popr. juhozápadnú až západnú stranu. Množstvo svetla dopadajúceho do miestnosti je závislé aj na dĺžke tubusu a počte jeho kolien. Tu sa však úmera mení na nepriamu. Čím je tubus dlhší a „poohýbanejší“, tým menej svetla ním do miestnosti preniká. Každý meter dĺžky spôsobuje straty jeho výkonu približne o 6% a pri pevnom tubuse straty pri každom ohybe (kolene) predstavujú 10%.
Doporučované dĺžky svetlovodov, pri ktorých ešte nedochádza k podstatným stratám na ich výkone predstavujú pri priemere 25 cm 6m, pri priemere 35 cm 9 m a pri svetlovode s priemerom 53 cm by sa mala jeho maximálna dĺžka rovnať 9m.
Hoci inštalácia svetlovodov nie je zložitá a na základe na výrobkoch uvedených montážnych postupov ju môžete zvládnuť aj sami, prácu by ste mali predsa len prenechať odborníkom, ktorí už majú s inštaláciou skúsenosti. Veľmi dôležité je nielen ich správny návrh ich rozmiestnenia a kombinácií, ale i výber kvality. Napríklad materiál odrazovej vrstvy svetlovodov rozhoduje o tom koľko svetla prepustí, keď je obloha vonku zamračená. Pre prípad, že je miestnosť vplyvom počasia osvetlená nedostatočne, dá sa do interiérovej časti moderných a kvalitných svetlovodov zabudovať svetelný zdroj, napr. žiarovka. Zapnutím vypínača a prívodom elektrického prúdu sa teda zmenia na bežné interiérové svietidlá.
K výbave svetlovodov patria aj zatemňovače. Bývajú umiestnené v ich strednej časti a pokiaľ sa ich v napr. v slnečnom počasí rozhodnete aplikovať, stačí zapnúť vypínač alebo použiť diaľkové ovládanie. Poháňané sú bezhlučným motorčekom.
Solárne trubicové okná a ich výhody
Svetlovody dokážu ušetriť elektrickú energiu. Štatistiky výrobcov hovoria o tom, že v priemere je na Slovensku možné nahradiť umelé svetlo svetlom denným od 7 do 8 hodín denne. Svetlovody sú takmer bezúdržbové zariadenia, ich svetlom sa do miestnosti nedopraví teplo a tiež nespôsobuje farbám látok, kobercov či dreva vyšedivenie.
Foto: www.mai-dach.de, www.passivhaus.de, www.green-lighting.de