ÚvodInteriér a nábytokOsvetlenieNebojte sa experimentu s názvom svietidlo

Nebojte sa experimentu s názvom svietidlo

Ak počujeme slovo „svietidlo“ väčšine z nás sa asi pred očami vybaví klasický obývačkový luster. Prečo by sme si však do svojej obývačky nemohli obstarať lampu, ktorá na prvý pohľad ako lampa nevyzerá?

 

Svietidlo

 

Už od čias renesancie sa umelci snažili vtlačiť svetlu rôznu podobu a svietniky – veď, napokon, to boli jediné zdroje „domáceho „ osvetlenia mali v tých najluxusnejších prevedeniach podoby antických bohov a bohýň, či sporo odetých krásavíc. Neskôr, keď sa vynález pána Edisona stal natoľko populárnym, že prenikol aj do tých najchudobnejších bytov sa návrhári lámp celkom sústredili na tvar a materiál, z ktorého boli vyrobené tienidlá, prípadne podstavce, ak išlo o stojace lampy.

 

V slávnom newyorskom obchode s luxusnými predmetmi – Tiffany – vystavili na prelome 19. a 20. storočia prvú lampu s tienidlom z vitrážového skla. A v päťdesiatych rokoch niektoré lampy pripomínali lietajúce taniere a rôzne iné vesmírne zariadenia, pretože to bolo obdobie plné nadšenia nad novými prevratnými objavmi a všeobecne panoval názor, že okolo roku 2000 sa ľudstvo začne sťahovať na Mars, Venušu, či inú vhodnú planétu.

 

V sedemdesiatych rokoch boli zasa obľúbené lampy s tienidlami z prírodných materiálov a mnohí z nás si zrejme dodnes pamätajú podivuhodnú techniku výrobu guľatého tienidla na lampu, kedy sa nafúknutý balón omotával lakom a natieral vodným sklom...kto len mohol čosi také vymyslieť? Nuž a pretože dnes je doba „obchodná a na nič neostáva čas (tobôž nie na zháňanie vodného skla) ponúkajú nám dnešní designéri rôzne alternatívy bytového osvetlenia, ktoré vôbec nemusia vyzerať ako klasický luster a pritom vytvárajú neuveriteľnú svetlenú atmosféru.

 

Svietidlo

 

Okrem toho sú skvelými výraznými a obvykle finančne nie príliš náročnými doplnkami, pomocou ktorých môžeme vytvoriť čosi viac aj z „obyčajného“ interiéru. Tieto svetlené artefakty ako by sme ich mohli nazvať môžu byť vyrobené podobne ako čínske lampióny z papiera, alebo dokonca i z hodvábu, plátna a kovovej, či drevenej kostry, liateho, alebo frkaného skla, či plastu, ktorý je pre tieto účel azda najvďačnejším materiálom, pretože sa dá prakticky bez obmedzenia tvarovať a farbiť. Svetelné objekty sú vlastne malými kúskami umenia v našom bežnom živote. Nemusia byť vždy iba dominantnou časťou zariadenia, naopak, môžu aj decentne podtrhnúť jeho charakter. Všetko závisí iba od nás, nášho vkusu a ochoty experimentovať.

 

Foto: www.clickobra.com, www.blog.dofaso.com

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

10420