Preto je pre vás v každom prípade nutné informovať sa, koľko to bude stáť a s akým stavebno – technologickým zásahom musíte počítať. Ekonomickejšou možnosťou je inštalácia špeciálnych tlačidlových vypínačov s časovačom, alebo bez neho. Úlohou časovača je ponechať rozsvietené svetlo po určitú dobu, ktorá je potrebná pre pohodlné vystúpenie alebo zostúpenie po schodoch a potom sa svetlo automaticky vypne s možnosťou pomalého uberania svitu. Toto zapojenie si nevyžaduje zvláštnu kabeláž.
Najčastejším systémom osvetlenia schodísk je systém schodiskových prepínačov, kedy sa ovláda osvetlenie z viacerých miest. K tomu účelu sa najčastejšie používajú schodiskové prepínače a v prípade ovládania osvetlenia viac ako z dvoch miest, tiež so zabudovaným krížovým prepínačom. Tento variant je v domových inštaláciách najviac používaný, pretože jeho aplikácia vyžaduje iba správny typ vypínača a patričný počet vodičov medzi jednotlivými ovládacími miestami a svietidlom.
Novinkou sú riadiace jednotky pre schodisko /napríklad s 11 až 15 nášľapmi + 2 špeciálne kanály pre doplnkové osvetlenie (rampa, madlo a pod.)/. Jednotka má vstavaný časovač umožňujúci komfortné nastavenie prevádzkových časov - napríklad trvalé osvetlenie schodiska v určený čas (ráno, večer, v čase intenzívneho pohybu osôb). Spôsob ovládania je jednoduchý a môže byť kontrolovaný pomocou LED displeja priamo na riadiacej jednotke.
Foto: www.homester.com.ua
Autor: Ivan Nôta