Kvalitná komínová izolácia by mala komínu zaručiť optimálny ťah pri akomkoľvek teplotnom režime a zabrániť prudkým poklesom teploty spalín, pri ktorých dochádza k vzniku neželaného kondenzátu a jeho následnému stekaniu.
V minulosti sa ako izolácia často používala sklená vata alebo. Napriek tomu, že perlit odoláva vysokým teplotám, neodporúča sa pri stavbe dnešných moderných komínov, pretože je vysoko nasiakavý. Táto vlastnosť je príčinou vzniku škvŕn na komíne a zníženie jeho funkčnosti. Do komína rozhodne nepatrí ani sklená vata tiež nie izolácie, ktoré sa bežne pridávajú do omietok.
Ako vhodná izolácia sa osvedčila predovšetkým izolácia z minerálnych vlákien, ktorá zabezpečuje ideálnu prevádzkovú teplotu systému tým, že zamedzuje únikom tepla. V prieduchu tak nedochádza k prudkému ochladzovaniu spalín a teda ani k tvorbe neželaného kondenzátu. Minerálne vlákna sa, okrem postačujúcej krátkodobej odolnosti voči vysokým teplotám, vyznačujú aj potrebnou ohybnosťou a veľmi dobrou priľnavosťou, ktorá je pri stavbe komínového systému vyžadovaná.
Rozhodnúť sa však môžete aj pre ideálne riešenie - zakúpiť si priamo komínové tvárnice s minerálnovláknitou tepelnou izoláciou.
Mohlo by vás tiež zaujať:
Má váš komín správny komínový ťah?
Keď príde na rekonštrukciu komína
Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Komíny
© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk