ÚvodDomy a bytyTypy domovSlamené domy na Slovensku

Slamené domy na Slovensku

Pri dnešných cenách za vykurovanie a elektrinu siaha stále viac záujemcov o stavbu rodinných domov, po možnostiach úspornej a taktiež ekologickej výstavby a bývania. Tomuto vývoju sa už niekoľko desaťročí úspešne venujú odborníci a vedci z oboru stavebníctva v Západnej Európe a taktiež aj v USA. Domy predstavujúce zdravé životné prostredie sú stavané z materiálov, ktoré šetria nielen energie ale aj prírodu. No a práve medzi tieto materiály patrí aj slama.

Slamené domy na Slovensku ešte stále nenachádzajú svojich priaznivcov a ich výstavba je skôr ojedinelá.

Slamené domy na Slovensku sú žiaľ ojedinelou výstavbou

Slama podobne ako hlina, je zdravý, vysoko ekologický prírodný materiál, ktorý, pokiaľ sa udržuje v suchu, má aj veľmi dobrú trvácnosť. Navyše jej pôvod spadá medzi lokálne obnoviteľné zdroje, je lacná a problém nepredstavuje ani jej neskoršia recyklácia.

Slama je materiál, ktorý ma vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a v rodinnom dome zabezpečuje zdravú a príjemnú vnútornú klímu.

Slamené domy

U nás, podobne ako v západnej Európe, sa na výstavbu ekologických domov môžu používať zlisované baly, spĺňajúce určité požadované vlastnosti. Slama musí byť kvalitne vysušená, nesmie obsahovať plieseň a zlisovaná a zviazaná musí byť v bale dosahujúcom predpísanú hmotnosť. Ak sa napr. jedná o bal s hmotnosťou 90 kg/m3, predstavuje súčiniteľ jeho tepelnej vodivosti 0,065 W/(m . K).

Pri budovaní prvých domov sa slama využívala len ako výplňový materiál nosnej konštrukcie. Nakoľko však majú baly aj vhodné konštrukčné vlastnosti a sú samonosné, začalo sa stavať aj priamo z balov. Pri takejto výstavbe sa samozrejme šetrí iný, drahší stavebný materiál, čím dochádza k podstatnému zníženiu nákladov na stavbu.

Výstavba domov zo slamy

Mokrá technológia pochádza z Ameriky, kde sa niektoré pôvodné stavby zachovali viac ako sto rokov. V dnešných Spojených štátoch sa využíva najmä technológia samonosných stien, ktoré sú vyskladané zo spomínaných balov a stiahnuté medzi základ a veniec. Steny sa neskôr obaľujú pletivom, prešijú sa viazacím drôtom a nanesie sa na ne vrstva omietky. Hlinené omietky majú hydrofóbne vlastnosti, teda zadržiavajú vlhkosť v póroch svojho povrchu a tak jej umožnia prirodzene sa odpariť. V dôsledku tejto vlastnosti nedokáže vlhkosť preniknúť do slamy.

Солом

Suchá technológia predstavuje balíky slamy uložené medzi drevenými nosníkmi, pričom vnútorná parozábrana je prekrytá drevenými biodoskami. Úlohou parozábrany je zabránenie vlhnutia vnútorných slamených stien. Vonkajší plášť prekrýva latovanie.

Niekoľko slamených domov stojí však už aj na Slovensku a na prvý pohľad vyzerajú na nerozoznanie od tých klasicky murovaných.

Pred schválením a povolením ich výstavby prešla slama ako ekomateriál dôkladnými skúškami, zameranými predovšetkým na statiku a protipožiarnu bezpečnosť. Vzniku prípadného požiaru rodinného domu zo slamy zabraňuje nielen kvalitná hlinená omietka, ale najmä minimálne množstvo vzduchu medzi zlisovanou slamou v jednotlivých balíkoch.

Slamené domy sú bezpečné minimálne tak, ako na Slovensku už o niečo populárnejšie drevodomy.

Samotnému ukladaniu slamených balov predchádza výstavba konštrukcie domu, čiže dreveného skeletu, ktorý slúži ako nosník. Balíky sa do konštrukcie ukladajú tak, aby steblá slamy smerovali kolmo na stenu. Štruktúra ich ukladania ich musí ochraňovať pred stekajúcou vodou a zabezpečiť ich odolnosť proti stúpajúcej vlhkosti.

Slamené domy

V prípade slamených domov sa ani napadnutia hlodavcami nemusíte obávať viac ako v prípade domov murovaných. Slama v balíkoch je suchá, bez zŕn a zlisovaná pod vysokým tlakom, ktorý bráni prípadnému vniknutiu škodcov. Rovnako kvalitnou ochranou je už aj spomínaná hlinená omietka. Pre istotu je však potrebné pri práci so slamou dodržať určité podmienky, aby predsa nedošlo k jej napadnutiu napr. škodlivým hmyzom. Je nutné dodržať rovnomernú hustotu ukladaných balíkov, ktoré by nemali obsahovať žiadnu burinu a iné rastliny. Počas výstavby je nutné balíky skladovať v suchu a už postavené steny je potrebné čím skôr omietnuť.

Slamený dom

Ak vám je myšlienka výstavby slameného domu sympatická, v každom prípade sa poraďte s odborníkom, ktorý má s výstavbou takéhoto domu skúsenosti. Jednou z podmienok stavby domu zo slamy je maximálna výška steny 3 metre a dĺžka obvodového múru 10 m.

Foto: www.holz-bau-art.com, www.greenhome.de, www.kazap.ru, www.biohouse.com.ua, www.liveinternet.ru

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

18335