Od nepamäti hľadal človek na zvládnutie životných situácií tie najjednoduchšie riešenia. Týkalo sa to tak rodinných záležitostí ako aj komfortu bývania. A tak je tomu až dodnes. Niet sa teda čo diviť faktu, že v ostatnej dobe sa tešia veľkej obľube plastové pivnice.
Akýsi predvoj takýchto podzemných tvorili už pred časom pivnice kovové (pevná kostra z ocele opláštená dostatočne hrubým plechom s antikoróznymi vlastnosťami). Tieto sa však príliš neujali. Bolo to nielen z finančného dôvodu ale aj neskorších negatívnych faktorov, ktoré sa po čase v kovových pivniciach prejavili. Tie však dnes nebudeme rozoberať, faktom však zostáva, že plastové pivnice sú nielen lacnejšie, ale navyše tiež imúnne voči korózií, plesniam a vlhkosti. Pri ich montáži odpadajú mnohé úkony (napr. hydroizolácia) a okrem toho môžu byť prevádzkované aj v nízko položených oblastiach, kde hrozí spodná voda svojim tlakom.
Platové pivnice sú na 100% chránené proti účinkom takejto presakujúcej vody. Poďme sa teda na ne pozrieť z bližšia.
Výrobcovia aj predajcovia plastových pivníc vyzdvihujú v prvom rade ich univerzálnosť. Je možné ich postaviť a užívať v akomkoľvek mieste, na akejkoľvek úrovni podzemnej vody a tiež nezávisle od typu pôdy. Takúto pivnicu je tiež možné užívať ihneď po osadení v zemi ešte pred finišom dokončovacích prác a úpravy okolitého terénu.
Skladovacie podmienky v plastových pivniciach sú vďaka ventilačnému potrubiu ideálne. Vďaka kvalitnej cirkulácií vzduchu nedochádza ku kondenzácií vzduchu ani k vzniku plesní a vnútornej vlhkosti. Toto všetko prispieva a doslova je kľúčom k dlhodobému skladovaniu potravín za vhodných podmienok.
Osobitný dôraz kladú predajcovia na vyzdvihnutie dlhej životnosti plastovej pivnice a trvania prevádzkovej doby výrobku, ktorá je v súčasnosti udávaná na viac ako polstoročie.
Plastová pivnica zároveň plní vysokú ochrannú funkciu voči hlodavcom, larvám, hmyzu a iným biologickým rizikám.
Vymenovali sme si pozitíva plastových pivníc a teraz sa poďme pozrieť na „mínusové body“. Samozrejme na prvom mieste je ich cena, ktorá môže človeka odradiť, no ak si zráta náklady na stavbu konvenčnej pivnice v zemi, priráta náklady na hydroizoláciu, betónovanie, pracovné postupy a podobne, zistí, že až tak veľmi vysoká tá cena nie je.
Druhým negatívnym faktorom (ak sa to vôbec dá nazvať negatívnym) je fakt, že v súčasnosti sa dodávajú plastové pivnice v štandardných veľkostiach a tvaroch, to znamená, že nexistuje verzia na mieru podľa želaní zákazníka, aj keď v tomto smere sa už pomaličky v ostatnom období pohli ľady. To však neznamená, že si v ponuke plastových pivníc nevyberiete tú svoju. Práve naopak. Všetky druhy zaujmú ergonomickosťou priestoru aj dizajnovou nevšednosťou.
Pre kladovanie niektorých typov potravín či nápojov - od zemiakov cez mrkvu a jablká až po víno, je vždy najlepšie využiť priestor pivnice, ktorý je pod úrovňou terénu a ponúka tak pre uskladnenie vhodné podmienky.
Ku klasickým pivniciam sú potom tie plastové veľmi zaujímavou a praktickou alternatívou.
Jednou z ich nesporných výhod je, že sa v nich jednoduchým spôsobom dá udržiavať nemenná teplota i vlhkosť. Práve tieto parametre sú totiž častým nešvárom mnohých klasických pivníc.
Plastové pivnice vďaka tomu umožňujú využiť skvelých podmienok, v ktorých je oveľa menšie riziko vytvárania plesní. Skladované potraviny a ďalšie produkty tak vydržia dlho v dobrej kondícii a čerstvé.
Plastová pivnica funguje ako chladnička zakopaná pod zemou. A ako vlastne taká plastová podzemná pivnica vyzerá? Tvorí ju veľká plastová nádoba, ktorá je umiestnená pod povrchom zeme. Pri troche zjednodušenia ide prakticky o akúsi plastovú chladničku zakopanú pod zemou, pričom z nej vychádza krk, ktorý má široký vstup. Do tejto "chladničky" je potom možné pohodlne vstúpiť po schodíkoch.
Materiály pre plastové pivnice sú certifikované na kontakt s potravinami. Všetky výrobky z kategórie plastových pivníc spĺňajú podmienky certifikácie podľa štandardov, čo je v prípade tohto typu výrobkov veľmi dôležité.
Foto: www.papamaster.su
Autor: Ivan Nôta