S takzvanou modulárnou výstavbou sa v ostatných rokoch stretávame čoraz častejšie. Viac však v spojení so zahraničím, ako so Slovenskom. Medzi najpopulárnejšie modulárne domy totiž patria kontajnerové a tie sa zatiaľ u nás veľmi „nenosia“. Možno je to aj v našej povahe, ktorá nás vedie k bývaniu pod heslom môj dom – môj hrad, aj v neochote zbaliť sa z jedného miesta a ísť napríklad kvôli práci na opačný koniec republiky aj s rodinou. A v neposlednom rade je to obava z názvu kontajnerový dom, ktorý v mnohých evokuje bývanie v kontajneri na odpadky. Trikrát omyl. Dnes vám ukážeme, že kontajnerové domy napriek svojim rozmerom dokážu vykúzliť ozajstný domov. Za predpokladu, že sa nebojíte bývať v kontajneri, v akom sa bežne preváža po svete tovar.
Modulárna výstavba a zvlášť obytné kontajnery predstavujú novú alternatívu v stavebníctve. Alternatívu ekonomickú, finančne nenáročnú a navyše aj ekologickú. Ak sa rozhodnete, že chcete rýchlo (rádovo za pár týždňov) postaviť svoje bývanie, ale aj napríklad malú kaviareň, víkendové sídlo či zázemie pre robotníkov, obytný kontajner predstavuje ideálne riešenie.
Obytné kontajnery si môžete vybrať podľa seba. Renomované špecializované firmy ponúkajú rad variantov: na výber sú samostatné obytné a sanitárne kontajnery aj zložité zostavy, ktoré môžu mať aj tri poschodia. Obytné bunky sa tak stávajú jedinečným riešením potrebným pre pokojný život.
Najjednoduchší variant pozostáva s jediného kontajneru, zariadeného ako hosťovský domček pre návštevy. Zariadený minimalisticky, no funkčne.
Ak si myslíte, že kontajnerové domy sú síce užitočné a ekonomické, ale na pohľad nevzhľadné, vyvedieme vás z omylu. Na modulárnej stavbe, teda aj na obytné kontajnery možno aplikovať rad fasád: od futuristických, cez štandardné, až po fasády s prírodnými motívmi, ktoré budú skvele korešpondovať s krajinou.
Základným konštrukčným prvkom kontajneru alebo modulu je oceľová konštrukcia, čiže takzvaný oceľový skelet. Oceľový skelet si môžete predstaviť ako kocku alebo kváder ktorý je zhotovený z oceľových profilov typu U, I a L. V základnom prevedení je konštrukcia buď ošetrená iba farbou alebo kvalitnejšie bývajú najčastejšie pozinkované. Samozrejme od toho sa odvíja aj cena kontajnerového domu a aj jeho životnosť.
Každý dom, rovnako aj modulárny dom, je jedinečný a každý zákazník má iné potreby, predstavy a želania, ako by mal vyzerať ten jeho finálny a vysnívaný. Jednotlivé moduly so všetkými potrebnými komponentmi sa sfinalizujú a pripravia na prepravenie k zákazníkovi. Na pozemku s vopred pripraveným základom sa ukladajú žeriavom jednotlivé moduly do jedného celku. Každý modul sa uchytáva špeciálnymi úchytmi, aby vznikla jedna súvislá stavba. Jednotlivé moduly sa naukladajú vedľa seba, prípadne na seba, ak ide o viacpodlažnú budovu.
závislosti na vonkajšom opláštení domu, sa buď stavba ukončuje iba položením modulov a ich vzájomným spojením alebo sa následne realizuje ešte vonkajšie opláštenie.
Ak sa jedná o dom alebo budovu napríklad s klasickou fasádou, tá sa nedá vopred vo fabrike pripraviť jednak z dôvodu zachovania jednotnej línie celého domu a aj z dôvodu prepravy a rozmerov samotného domu.
Komplex malých kontajnerových domčekov na spoločnom pozemku
Nie je problém zakomponovať ku kontajneru funkčnú terasu
Na obytné kontajnery možno aplikovať rad fasád: od futuristických, cez štandardné, až po fasády s prírodnými motívmi
Foto: keendevelopmentgroup.com
Autor: Ivan Nôta