Ak sa rozhodnete pustiť do stavby niektorého z troch nízkoenergetických variantov domu, musíte vedieť, že príprava na jeho výstavbu nemá prebiehať podľa klasickej šablóny postupnosti architekt- projektant - stavbár a nakoniec energetik.
Spolupráca medzi nimi by mala začať už v prípravnej fáze návrhu výstavby, aby mohli byť do projektu zapracované všetky podmienky potrebné pre správnu funkčnosť nízkoenergetickej stavby.
Úlohou ekodomov je poskytnúť maximálnu vnútornú tepelnú pohodu pri minimálnej spotrebe energie. Spotreba tepelnej energie v budove predstavuje číslo skladajúce sa z tepelných strát obvodového plášťa a z vetrania, keď sú od nej odčítané všetky tepelné zisky a samozrejme, a nie sú započítané náklady na energiu využívanú na ohrev úžitkovej vody a chod domácich elektrospotrebičov.
Typy ekodomov
Nízkoenergetické domy
Pre porovnanie. U bežných domov sa ročná spotreba tepelnej energie v súčasnosti pohybuje okolo hodnoty 120 kWh/m2, zatiaľ čo maximálna hodnota spotreby tepla u nízkoenergetického domu predstavuje ročne iba 70 kWh/m2. Dom sa vyhrieva bežnou technológiou centrálneho nízkoteplotného vykurovania alebo tepelným čerpadlom najlepšie v kombinácii s podlahovým kúrením. Musí mať zabezpečenú kvalitnú izoláciu stien, podláh a strechy, samozrejme, bez tepelných mostov. Podmienkou pre dosiahnutie požadovanej spotreby je napríklad aj zabudovanie kvalitných okien, využívanie slnečných kolektorov a kontrolované vetranie.
Pri výstavbe nízkoenergetických domov je nutné aplikovať kombinácie viacerých podmienok a samozrejme nechať si vypočítať ich účinnosť. Stavba takého to domu je vzhľadom na kvalitu použitých technológií síce o čosi drahšia ako stavba domu bežného, ale myslieť treba na to, že je nám schopný ušetriť takmer polovicu nákladov vynaložených na vykurovanie. Nízkoenergetický dom si môžete nechať postaviť aj na kľúč. Ceny jednoduchých variantov začínajú približne okolo 35 000 EUR.
Trojlitrové domy
Tieto stavby predstavujú ďalší stupienok na rebríčku vývoja ekodomov. Ich spotreba energie predstavuje maximálne 34 kWh/m2 alebo 3 litre oleja/m2 ročne. V porovnaní s nízkoenergetickými domami má ešte kvalitnejšiu a dokonalejšiu tepelnú izoláciu a hoci je centrálne kúrenie v ňom i naďalej potrebné, postačuje keď jeho výkon dosiahne 5 kW. Pre vyššiu tepelnú ochranu sa začalo presadzovať dvojité presklenie okien a stavba masívnych konštrukcií obvodových múrov v kombinácii s tepelnoizolačným pancierom.
Trojlitrové domy sa aj do našich zemepisných šírok rozšírili z Nemecka a predchádzal im dom 6 litrový.
Pasívne domy
Tento typ domov už nepotrebuje aktívne kúrenie, pretože ročná spotreba tepelnej energie v ňom predstavuje len 10-15 kWh/m2. Pasívne sa teda nazývajú preto, že im na pokrytie spotreby tepla postačujú aj pasívne zdroje energií, akými sú slnečné svetlo a vyžarovanie tepla napr. elektrickými spotrebičmi či členmi domácnosti. Zabudovanie aktívneho napr. centrálneho kúrenia je zbytočné.
Medzi hlavné podmienky riešenia pasívneho domu patrí jeho dokonalá izolácia, ktorú predstavuje cca. 25 – 40 cm hrubá vrstva tepelnoizolačného materiálu, vonkajšieho plášťa s veľmi nízkym koeficientom tepelného prestupu, orientácia stavby na juh (využíva sa solárna energia), kvalitné a energeticky efektívne okná, vetracie zariadenie s možnosťou spätného získania tepla a ďalšie. Pri znižovaní tepelných strát hrá nemalú úlohu aj kompaktný tvar budovy, s minimálnou plochou obvodového plášťa.
Foto: www.hvoyanavet.ru, www.takachiho-shirasu.com, www.bauen.de, www.altenergo.lv