Je všeobecne známe, že okrúhle domy zaberú menej priestoru, ako klasické s pôdorysom štvorca či obdĺžnika. Hovorí sa, že architektúra budúcnosti bude sférická. Aj keď sú dnes mnohí proti kruhovým či kupolovým domom, tento štýl bývania oslovil mnohých. Dokonca vznikajú stavby „za babku“ na ktoré človek naozaj nepotrebuje kopec peňazí.
Stačí chuť do práce a finančná hotovosť, ktorá v prípade domu, ktorý vám dnes predstavíme nepresiahne 5000€. Takýto okrúhly dom pre svoju stavbu nevyžaduje toľko materiálu, ako klasický dom a univerzálny tvar zaručuje aj menšiu spotrebu energie. Pri stavbe boli použité recyklované materiály v najvyššej možnej miere.
Stavba – foto report
1. Výkop plytkých základov, hlbokých cca 40 – 50 cm
2. Dôležitým krokom je vloženie melioračného potrubia po celej dĺžke základu, aby nedochádzalo k prenikaniu zemnej vlhkosti. Výkop sa naplní kamenivom, makadamom a jemným štrkom.
3. Prvé dva rady obvodovej steny domu sú tvorené vreckami cementu. Aby tvorili presný kruh, vystavíme v strede os, od ktorej si potrebnú vzdialenosť dokonale zameriame.
Na prvú vrstvu vriec s cementom položíme do kruhov súbežne ostnatý drôt, ktorý bude mať za úlohu zafixovať vrecia na sebe proti pohybu. Drôt zaťažíme dočasne kusmi dreva, tehlami a podobne.
4. Ďalšiu vrstvu budú tvoriť vrecia naplnené štrkom. Budú mať dôležitú funkciu - odvádzať vlhkosť zo stien domu.
5. Na fixáciu dverí boli použité jednoduché drevené kotvy, ktoré budú zasunuté pod ďalšími vrecami.
6. Zvyšok steny domu budú tvoriť vrecia naplnené zmesou ílovitej pôdy a štrku z lomu. Treba si dať veľký pozor na presné ukladanie vriec.
7. Podobne ako dvere sa osádzajú okná. Nad všetkými oknami a dverami sa nachádzajú preklady s dreva, ktoré udržiavajú ich stabilitu. Laná sú potrebné na upevnenie trámov na strechu domu. V stene tiež zapustíme keramické potrubie pre komín.
8. V strede domu bude kmeň, ktorý bude mať nielen dekoračnú, ale aj technologickú úlohu. Bude podopierať krokvy strechy.
9. Montáž strechy
10. Strechu pokrýva drevo, na ktorom je hydroizolačná fólia a na nej sú poukladané kartóny. Tieto majú tepelnoizolačnú funkciu a sú pospájané silikónom. Strešnú krytinu si môžeme vybrať z viacerých možností.
11. Vrstva polystyrénu, ktorý sa dá zohnať aj z odpadu má tesniacu funkciu v priestore pod strechou a je obalený pletivom, na ktorom bude neskôr stierka. Hadice oddeľujú vrecia naplnené zemou a cementom. Cement odvádza vodu nahor.
12. Steny budú omietnuté hlinou
13. Vstupnú časť je možné presvetliť sklenenými fľašami, ktoré sú zapustené do „lepidla“ zo slamy a hliny.
14. Podlahu môžeme vyriešiť tiež viacerými spôsobmi.
Vedeli by ste si predstaviť bývať v podobnom dome?
Foto: www.ecoinvestos.com
Autor: Ivan Nôta