Hra svetla a tieňov dokáže aj malý priestor zväčšiť, dodá mu potrebnú hĺbku, prinesie jas do nudných tmavých kútov a vyvolá vo vás celú škálu pocitov a emócií. Je chybou ponechať na osvetlenie jediný zdroj, nech je akokoľvek veľký a silný. Miestnosť síce máte zaliatu svetlom, ale to je všetko. Silné svetlo iba podčiarkne malosť priestoru.
Naopak viac malých svietidiel vhodne rozmiestnených vytvára optické efekty, ktorých kúzlu stopercentne podľahnete nielen vy, ale aj vaši známi a návštevy. Vypracovať návrh osvetlenia je zložitá vec. Ideálne je poradiť sa s bytovým architektom. Každá izba vyžaduje iný typ a intenzitu osvetlenia. Klasické stropné svietidlá vytvárajú iba kužeľ svetla, mieriaci na dol. Kúty miestnosti ostávajú voči priestoru tmavé a opticky ho zmenšia.
Je preto vhodné nainštalovať takzvané bodové osvetlenie, ktoré nielen odstráni tmavé miesta na stenách, ale aj zvýrazní detaily a zastúpi funkciu náladových lámp. Malé a tmavé izby budú pôsobiť priestornejším dojmom, ak osvetlenie (napríklad bodové) nasmerujete na steny a strop vymaľujete na bielo.
Ak máte menšie okná a cez deň neprepustia dostatok svetla, môžete použiť osvetlenie, ktoré nestojí ani cent. Do tmavých kútov priveďte slnečné lúče takzvaným zrkadlovým efektom.
Existujú špeciálne zrkadlové panely, ktoré sa dajú natáčať a tak, ako keď deti robia slnečné prasiatka, aj toto zrkadlo vám pomôže priviezť svetlo presne tam, kam chcete. Je jedno, či zrkadlo zavesíme na výšku alebo šírku. To skôr záleží na voľnom mieste alebo na tom, či tu máme nábytok alebo napríklad pohovku. Nezabúdajte - kvalitné osvetlenie nerobí množstvo svietidiel, ale ich chytré rozmiestnenie.
Foto: neueszuhause.de, schoener-wohnen.de, amazingdecoration.net