Privádzaný vonkajší čerstvý vzduch prechádza cez rekuperačný výmenník vnútri vzduchotechnické jednotky, do ktorého z druhej strany vstupuje teplý odpadový vzduch z objektu. Obe vzdušniny sú od seba dokonale oddelené sústavou kanálikov, aby nedochádzalo k spätnému prieniku pachov z odvádzaného do prívodného vzduchu. Cez steny kanálov teplo z odpadového vzduchu prechádza do prívodného, ktorý je tak predhrievaný. Rekuperačné výmenníky dosahujú vysokých účinnosťou odovzdanie tepla, bežne okolo 90%.
Rekuperačné výmenníky tepla sa najčastejšie osadzujú priamo do vetracích jednotiek. Rekuperáciu je tak možné využiť prakticky vo všetkých typoch objektov pri hygienicky nutnom vetraní - a to od bytov a rodinných domov, cez občianske stavby, bazény až po priemyselné stavby. Rekuperačné výmenníky možno využiť aj v klimatizovaných objektoch - tu dochádza v letných mesiacoch k "rekuperácii chladu" - privádzaný teplý vzduch je ochladzovaný odvádzaným, klimatizáciou vychladeným vzduchom.
Pre úpravu teploty čerstvého vzduchu možno zvoliť aj tzv. zemný výmenník, čo je potrubie uložené v dostatočnej hĺbke v zemi (1,5 - 2 m). Vetrací vzduch je prisávaný práve cez toto potrubie a pomerne stabilná teplota zeme (počas roka cca 5 - 15 ° C) zaručuje, že v zime dôjde k predhriatiu nasávaného chladného vzduchu, v lete sa naopak teplý vzduch ochladí.
Zemné výmenníky sa dnes využívajú menej často, ako tomu bolo predtým. Jednak je to kvôli vysokým nákladom, jednak kvôli nárokom na inštaláciu. V nedbalo inštalovanom potrubí sa hromadí kondenzát, vysoké nároky sú kladené aj na filtráciu. Väčšina rekuperačných zariadení potrebuje k svojej činnosti vzduchotechnický rozvod a je vhodné, aby bolo zariadenie umiestnené v technickej miestnosti. Vetranie v bežných bytoch, alebo dokonca v jednotlivých miestnostiach je v takomto prípade ťažko uskutočniteľné. Preto sa objavujú aj malé rekuperačné jednotky, ktoré vetrajú priamo cez otvor vo vonkajšej stene. Potom nie je potrebné riešiť otázku rozvodov, vysporiadať sa musíte len s prierazmi von.
Výhody a nevýhody núteného vetrania s rekuperáciou
Všeobecne možno povedať, že najčastejšie spomínanou prednosťou núteného vetrania s rekuperáciou tepla je výrazné obmedzenie tepelných strát objektu, čo je zaujímavé predovšetkým pre majiteľov nízkoenergetických a pasívnych domov. Pri staršej zástavbe je toto kritérium dôležité pre domy, ktoré majú vysoké náklady na vykurovanie (oblasti s vysokou cenou energie).
Z toho vyplýva, že vybaviť rekuperáciou napríklad dom vykurovaný lacným drevom - situovaný navyše v oblasti, kde je dreva dostatok a kde nevznikajú náklady spojené s dopravou paliva - sa neoplatí. Jednoznačnou výhodou vetracích systémov s rekuperáciou je zvýšenie kvality vzduchu v obývaných priestoroch. Domy a byty sú vetrané nedostatočne z rôznych dôvodov. Či už ide o snahu neplytvať teplom, nezaťažovať sa hlukom ulice alebo len o opomenutie, faktom zostáva, že hygienickým normám by nevyhovel celý rad slovenských domácností. Nútené vetranie nielen privádza dostatok čerstvého vzduchu, ale navyše je tento vzduch filtrovaný (zbavený najmä prachu, popr. ďalších alergénov v závislosti na type použitého filtra).
S kvalitou ovzdušia v obytných priestoroch tiež súvisí odstránenie problémov s nadbytočnou vlhkosťou. Vysoká vlhkosť sa často objavuje v domoch a bytoch po rekonštrukcii, kedy dôjde k zatepleniu fasády, výmene a utesneniu okien. Majitelia starších objektov vymenia okná za tesnejšie, ale už si neuvedomujú, že je potrebné objekt dôsledkom vyššej vzduchotesnosti tiež viac vetrať. Vlhkosť ale nie je len problémom staršej zástavby, i vo "vzduchotesných" novostavbách sa majitelia s vlhkosťou stretávajú. Aj tu je nútené vetranie s rekuperáciou výhodným riešením.
Foto: stroimsvoidom.com
(i.n.)