Nulový dom

Nulový domDnes sa zoznámime s domami, ktoré v podstate dokážu v priebehu roku vyrobiť rovnaké množstvo energie z obnoviteľných zdrojov, aké spotrebúvajú na svoju prevádzku. Samozrejme, že nula v ich názve je len matematická, pretože časy výroby a spotreby energie sa líšia a dom teda musí byť napojený na elektrickú sieť. Na druhej strane ak chceme zostať striktne v matematickej rovine, spotreba nulového domu na vykurovanie je nižšia, než 5,0 kWh na meter štvorcový plochy za rok. Pre porovnanie: bežná novostavba dnes spotrebuje medzi 80 – 140 kWh tepla na meter štvorcový plochy/rok. Ten rozdiel je naozaj priepastný.

 

Nulový dom sa od štandardnej výstavby v mnohom líši. Prístup k stavbe musí byť iný počas návrhu, pri výbere jeho konštrukcie, materiálovej skladby aj počas realizácie. Cieľom však nie je dom komplikovať, ale naopak, zjednodušovať pri zachovaní jeho, na naše pomery nadštandardných vlastností. Čím sú stavebné detaily a postupy komplikovanejšie, tým sú náchylnejšie na chyby a nedostatky a zvyšujú možnosť stavebných porúch a tepelných strát. Preto musia byť nulové domy v mnohom jednoduchšie, čitateľnejšie a prehľadnejšie ako klasická výstavba. Porovnaním s energetickou spotrebou iných objektov sa jeho charakteristika najviac blíži pasívnemu domu veľmi dobrej triedy A, ktorého spotreba je v rozmedzí 5 – 15 kWh/m2 za rok.

 

Nulové domy sú nadštandardne tepelne izolované (zateplené) a majú veľmi kvalitné okná. Vďaka tomu sú všetky vnútorné povrchy (steny, sklá okien) teplejšie ako v štandardnom alebo starom dome. Teplejšie povrchy na nás vyžarujú a teplo a my sa v takomto dome cítime výrazne lepšie ako v zle tepelne izolovanom dome. Hovoríme, že v takomto dome je väčšia takzvaná  tepelná pohoda. Nulové domy sú tiež vo väčšine prípadov vybavené riadeným vetraním, ktoré zabezpečuje priebežný prívod čerstvého vzduchu do domu. V takomto dome potom nie je problém sa zápachmi, škodlivinami uvoľňovanými napr. z vnútorných náterov, nábytku a pod. Tiež tu nie je zvýšená koncentrácia CO2 (oxidu uhličitého, ktorý vydychujeme), ktorá prispieva k únave, bolestiam hlavy a podobne.

 

Nulový dom spotrebováva minimum energie a toto potrebné minimum si vyrába najmä z obnoviteľných zdrojov. Výrazne tak šetrí životné prostredie, pretože výroba veľkého množstva energie z neobnoviteľných zdrojov (a niekedy aj z obnoviteľných) znamená veľkú záťaž pre životné prostredie (emisie z uhoľných elektrární a teplární, emisie z lokálnych kotlov, devastácie krajiny povrchovými baňami na uhlie, narušenie krajiny parkami fotovoltaických a veterných elektrární, narušenie ekosystémov stavbou priehrad pre vodné elektrárne atď.). Pre životné prostredie sú preto najšetrnejšie úspory energie a maximálna energetická efektivita - oba tieto aspekty využívajú nulové domy v plnej miere.

 

Čím menej dom spotrebováva energie a čím viac si jej sám dokáže vyrobiť, tým lepšie nás chráni pred rastom cien energií aj pred rôznymi problémami s dodávkami energií do budúcnosti. Aj Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojich správach uvádza, že spotreba energie vo svete je jasne neudržateľná. Energetická situácia do budúcnosti teda nie je istá a bezproblémová.

Prípadné výpadky energie sú v nulovom dome (ak je dobre navrhnutý) oveľa menším problémom než v štandardnom dome. V súčasnosti sa však zatiaľ s možnými budúcimi problémami s energiami nepočíta a tak mnohé pasívne aj nulové domy sú navrhované tak, že sú úplne závislé na dodávkach energie a ich prípadný výpadok znamená prerušenie funkcie všetkých systémov v dome. Dobrým návrhom však možno aj závislosť na energií zo siete do značnej miery obmedziť.

 

Nulový dom musí byť navrhnutý veľmi precízne a vzhľadom na vlastnosti pozemku (orientácia na svetové strany, sklon, existujúce zeleň a zástavba), kde bude stáť. Precízne a v súlade s projektom musí byť tiež prevedenie stavby - dôležitý je dobrý stavebný dozor.

Nulový dom sa dá postaviť za cenu porovnateľnú s priemernou cenou výstavby v SR. Ak však porovnávame dva domy - nulový a štandardný - jednotnej veľkosti, postavené rovnakou firmou za rovnakých podmienok, bude nulový dom vo väčšine prípadov drahší. Zvýšené náklady na stavbu sa nám však v dobe životnosti domu vrátia v podobe nižších platieb za energie. Náklady na opravy domu a jeho technického zariadenia budú tiež zvyčajne vyššie ako štandardného domu (napr. výmena zdroja tepla, výmena kompresora u tepelného čerpadla, oprava vonkajších tieniacich žalúzií, výmena kvalitných okien.).

V prípade rekonštrukcie domu na dom pasívny alebo nulový budú náklady vždy vyššie ako štandardné rekonštrukcie.

 

Foto: indoorenvironment.org

(i.n.)

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

8099