V americkom meste Madison sa nachádza stavba rodinného domu, ktorá má konštrukciu stien aj strechy vytvorenú z kombinácie betónových blokov a preglejky. Nadčasový dizajn tohto domu je architektonicky zaujímavý dodnes. Presklené plochy, plochá strecha alebo otvorený interiér až k stropu, to je len malý výpočet predností tohto domčeka, ktorý vám dnes predstavíme.
Rodinná vila sa nachádza v centre mesta Madison, ktoré je súčasťou amerického štátu Wisconsin. Mesto Madison leží asi 150 kilometrov od jazera Michigan a 200 kilometrov severozápadne od veľkomesta Chicago. Tunajšia zástavba rodinných domov je súčasťou lesíka, ktorý je tvorený listnatými stromami. Pri prehliadke okolia okolo domu si však naozaj pripadáte vďaka hustejšej vegetácii ako v lese.
Konštrukcia domu
Tento dom bol pôvodne postavený pre amerického matematika Waltera Rudina. Jedná sa o dvojpodlažný stavbu s priliehajúcou garážou. Stavba bola vyprojektovaná v roku 1957. Cieľom stavby nebolo len vytvoriť domov pre známu osobnosť, ale tiež aplikovať rozvíjajúci sa panelový systém viacpodlažných budov do stavieb rodinných domov. Ide o jednu z prvých stavieb, kde bola použitá sendvičová technológia výstavby v podobe betónového bloku spojeného s kompozitnou doskou (preglejkou). Preglejka je tvorená tromi alebo viacerými vrstvami lúpaných alebo krájaných dýh, ktoré sú na seba lepené krížom.
Montáž domu a technológia výroby komponentov
Jednotlivé dielce sa vopred vyrobili vo výrobnom závode a na stavbe ich montážnici podľa montážnej dokumentácie jednoducho poskladali do seba. Dielce sú vysoké približne 500 mm a dĺžkovo sa prispôsobujú celé strane domu. Vďaka prefabrikovanému spôsobu výroby sa minimalizovala doba pre výstavbu domu. Už v roku 1959 bola stavba kompletne dokončená. Výhodou konštrukcie tohto stavebného systému bolo, že vonkajšia ani vnútorná strana nevyžadovala žiadnu ďalšiu povrchovú úpravu. Vonkajšia strana je vyrobená z hladkého betónu. Vnútorná strana je vybavená preglejkou s finálnou povrchovú vrstvou hnedej farby.
Doplňujúce konštrukcie stavby
Zo sendvičového systému je tiež vyrobená konštrukcia strechy. Strecha je plochá a presahuje cez obvodové steny. Bočné atikové dielce po obvode strechy sú vykladané vodovzdornou preglejkou hnedej farby. Presklené plochy spoločenských miestností sú tvorené maloformátovými drevenými rámami, ktoré tvoria celopresklenú stenu. Dômyselne je toto riešenie použité v rohoch stavby. Vetranie je zabezpečené vybranými vyklápacími oknami, ktoré na prvý pohľad v sústave drevených rámov ani nespoznáte. Vodorovné rámy voľne nadväzujú na spoje jednotlivých sendvičových blokov. Škáry medzi jednotlivými blokmi sú zakryté špeciálnymi príchytkami, ktoré sú priznané v exteriéri aj interiéri.
Pohľad do interiéru
Vďaka meniteľnej finálnej vrstve na preglejke bolo možné docieliť rôznych farebných variantov na účely použitia na steny a strop v interiéri. Tam, kde priznané príchytky neboli pohľadovo žiaduce, sa urobila predstena zo sadrokartónu. Jednotlivé podlažia domu spája zavesené schodisko, ktoré je kotvené do strešných sendvičových dielcov. Dom je zariadený nábytkom a dekoráciami v štýle svojho vzniku. Súkromie pri presklených plochách je riešené jednoducho polohovateľným závesom.
Foto: Ali Eminov www.fliker.com
Autor: Ivan Nôta