ÚvodKúrenieKomínyNové typy komínov

Nové typy komínov

Nové typy komínovVýskum a vývoj posledných desaťročí trvalo zasiahol do všetkých odvetví, stavebné nevynímajúc. Nevyhýba sa ani komínom. Nie sú ďaleko časy, kedy bola prvoradá dostupnosť materiálov a až potom nejaké technické parametre. Nikto nezisťoval, aký majú tepelný odpor či súčiniteľ prestupu tepla. Stavbári sa riadili osvedčenými postupmi, ktoré síce pred päťdesiatimi rokmi fungovali, dnes však už nepostačujú z hľadiska ekonomického, ekologického ani estetického.

 

Nemusíme síce zatracovať vtedajšiu prácu staviteľov komínov, pretože pre nich bolo prvoradé, aby komín spoľahlivo odviedol spaliny a nejaké parametre šli bokom. Takže v tých dobách boli ideálnym riešením jednovrstvové komíny.  Dnešná situácia sa nesie v znamení vývoja čoraz ekologických a úspornejších spotrebičov. Toto úsilie je sprevádzané tiež vývojom nových komínov a komínových systémov, ktoré zohľadňujú hlavne fakt, že palivom už nie je len drevo a uhlie, ale rôzne nové modernejšie a voči životnému prostrediu šetrnejšie palivá. K nim patria napríklad vykurovacie oleje, plyn, pelety a podobne.

 

Okrem toho je v súčasnosti v platnosti veľa noriem a vyhlášok, ktoré určujú, aký komín pre aký spotrebič sa musí použiť, aké materiály sa môžu použiť pre stavbu komína, aké musí mať komín minimálne rozmery a veľký dôraz je kladený na bezpečnosť pri jeho používaní hlavne z hľadiska ekológie a požiarnej prevencie. Kedysi tak obľúbené jednovrstvové komíny prestali postupne vyhovovať požiadavkám a boli nahradzované dvoj a viacvrstvovými komínmi. Začali sa používať komínové vložky. Najskôr betónové, tehlové, cementovo-azbestové a pod. Postupne sa prešlo až k šamotovým vložkám, ktoré sa používajú dodnes a stále sú najviac používané. Ďalším vývojom sa dospelo až ku kovovým, plastovým a tenkostenným izostatickým vložkám.

 

Izostatické komínové vložky sú technologickou odpoveďou na náročné požiadavky týkajúce sa spalinových ciest. Vyrábajú sa z prírodných materiálov, lisovaných za vysokého tlaku. Čím sú výnimočné? V súčasnej dobe, kedy sa výstupné teploty spalín od spotrebičov stále znižujú a dochádza k ich ochladzovaniu v komíne pod ich rosný bod a ku kondenzácii, je vhodné používať práve tenkostenné izostatické vložky, ktoré veľmi dobre odolávajú kondenzátom a kyselinám v nich obsiahnutých. Kondenzáty totiž môžu, po dlhšom pôsobení na stenu vložky z iných materiálov a prípadné netesnosti v spojoch, spôsobiť eróziu a rozpad materiálu, alebo presiaknuť až na vonkajší povrch komína a tu spôsobiť rôzne mapy a vlhnutie muriva.

Hlavnou prednosťou izostatických komínových vložiek je nenasiakavosť, preto sa používajú aj pre spotrebiče pracujúce trvalo v mokrej prevádzke, čo šamotové vložky neumožňujú. Tenkostenné vložky tiež veľmi dobre znášajú vysoké prevádzkové teploty (až 1 100 °C). Vložky majú hladký vnútorný povrch, zlepšujú odvod spalín a nedochádza k ich spomaľovaniu a turbulenciám.

Ďalším znakom tenkostenných rúr sú jednostranne rozšírené hrdlá umožňujúce vytvorenie tesnejších trvanlivejších spojov. Hrúbka stien sa pri týchto rúrach pohybuje od 8 mm do 12 mm, pri väčších priemeroch až do 15 mm.

 

Tenkostenné izostatické rúry sú vhodné pre všetky druhy palív, musí sa však použiť spojovací materiál určený pre zvolený druh paliva. Pre pevné palivá musí spoj odolať vysokým teplotám, prípadne aj účinkom pri vyhorení sadzí. Pre pretlakové spotrebiče na plynné palivá zasa musí zaistiť plynotesnosť a odolnosť voči všetkým agresívnym kyselinám, ktoré obsahuje kondenzát. Všeobecne možno povedať, že spoje sú vďaka hrdlám pevnejšie a istejšie. Preto aj celý spalinový systém prieduchu vykazuje väčšiu tesnosť a je bezpečnejší. Jednotlivé rúry systému pre pevné palivá sa spájajú pomocou hmoty určenej pre tento typ palív.

 

Foto: www.kaminmurman.ru

(i.n.)

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

8536