ÚvodKúrenieAlternatívne vykurovanieKanadská studňa - systém využívania tepla zeme na vykurovanie v zime a chladenie v lete

Kanadská studňa - systém využívania tepla zeme na vykurovanie v zime a chladenie v lete

"Kanadská studňa " je systém využívajúci teplo zeme na vykurovanie v zime a chladenie v lete. Princíp jeho fungovania je veľmi jednoduchý - v blízkosti domu sú v hĺbke 1,5 až 2,5 metra pod zemou položené potrubia.

Kanadská studňa

Na jednej strane potrubia vyúsťujú do domu, na druhej strane do vzduchu - konštrukcia teda pripomína vetracie šachty.

V chladných mesiacoch

Počas zimných mesiacov je vonkajší vzduch studený. Teplota v hĺbke dvoch metrov je vyššia ako teplota na povrchu, takže keď studený vonkajší vzduch prechádza podzemným potrubím, ohrieva sa. Tento teplý vzduch potom prúdi do domu, čím sa znižuje teplotný gradient, a tým sa na vykurovanie spotrebuje menej paliva alebo elektriny.

Kanadská studňa

V zime, ani pri silných mrazoch, zem v tejto hĺbke nikdy nezamŕza, ale zostáva pomerne teplá, jej teplota sa pohybuje od +5 do +8 stupňov Celzia. Vzduch nasávaný ventilačným čerpadlom pred vstupom do domu prechádza cez potrubia výmenníka tepla pod zemou a ohrieva sa o niekoľko stupňov.

V teplých mesiacoch

V lete ten istý systém funguje na chladenie domu. V lete je teplota vzduchu vyššia ako teplota v podzemí. Preto keď vzduch prechádza potrubím do zeme, stráca teplo a ochladzuje sa. Pri vstupe do domu je už o niekoľko stupňov nižšia, čo vytvára príjemnú atmosféru.

Kanadská studňa

Teplota podzemných potrubí ani v horúčavách nestúpne nad 15 - 18 stupňov, takže "kanadská studňa" funguje ako klimatizácia.

Tento spôsob sa nazýva rekuperácia, z latinského recuperatio - dostať sa späť. "Kanadská studňa" je rozšírená na mnohých miestach sveta, ale najobľúbenejšia je v Kanade a vo Francúzsku, kde sa nazýva "provensálska studňa". Moderné priemyselné systémy rekuperácie využívajú kvapaliny, ktoré v chladnom počasí dlhšie udržiavajú teplo a v horúcom počasí v lete pomalšie chladnú, čím sa dosahuje veľká účinnosť výmenného tepelného okruhu.

Z čoho pozostáva kanadská studňa?

Kanadská studňa sa skladá z niekoľkých komponentov:

  • Terminál prívodu vzduchu : vybavený mriežkou a filtrom zachytáva vonkajší vzduch, čistí ho a posiela do domu.
  •  : kanály sú zakopané v zemi, v hĺbke 1 alebo 2 metre a na miernom svahu (viac ako 2%), aby umožňovali cirkuláciu vzduchu bez tvorby kondenzátu a tým zabránili tvorbe vlhkosti a plesne.
  •  : obtok prepne systém na „teplý“ alebo „studený“ v závislosti od ročného obdobia, aby sa optimalizovalo využitie studne.
  •  : na lepšiu optimalizáciu prúdenia vzduchu rozptýleného v dome sa dôrazne odporúča inštalácia certifikovaných ventilačných zariadení alebo, ak to nie je možné, jednoprúdového ventilačného systému. V prípade potreby sa na vynútenie prietoku používa prídavný ventilátor.
  • Inšpekčné okienko : umožňuje vám v prípade potreby ľahšie skontrolovať inštaláciu.

Zariadenie funguje na princípe tepelnej zotrvačnosti; reguluje teplotu vzduchu používaného v interiéri. Tento systém nespotrebúva elektrickú energiu, takže po inštalácii je klimatizácia v dome oveľa lacnejšia. Kanadská studňa je nízkonákladová, ekologická a účinná technológia.

Fotoi: building-tech.org

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

651