ÚvodHrubá stavbaIzolácieOdhlučnenie stropu a podlahy

Odhlučnenie stropu a podlahy

Odhlučnenie stropuAzda jedným z najväčších problémov v panelákových bytoch je hluk prichádzajúci od horných susedov. Deti dupajúce večer po obývačke, vysoké ihličky pani domácej, ktorá sa ráno chystá do práce, prebehnúc ešte niekoľkokrát po byte s prekrásnou dlažbou či plávajúcou podlahou.  Stačí chvíľa a je po vašej nálade...

 

Čaká vás odhlučnenie stropu

 

Musíme vás upozorniť, že v tomto prípade montáž sadrokartónových podhľadov s vrstvou minerálnej vlny, nie je ani zďaleka tým najpriaznivejším riešením. Na to, aby zvuková izolácia skutočne fungovala, potrebuje mať izolant pomerne vysokú hustotu. Inak totiž nedokáže tlmiť zvukové vibrácie. No a toto je práve problém minerálnej vlny.

 

Kročajová izolácia ako riešenie odhlučnenie stropu

 

Ak chcete dosiahnuť najideálnejšie riešenie, v prvom rade komunikujte so susedom. V jeho moci je totiž „odchytenie“ hluku ešte predtým, ako sa začne prenášať nosnými konštrukciami. Stačí, aby na izoláciu podlahy použil vhodný moderný materiál.

 

Nápomocná mu bude tzv. kročajová izolácia, ktorá sa dá vložiť napr. pod plávajúcu podlahu. Kročajová izolácia je vysoko elastický materiál, ktorý je schopný zabraňovať šíreniu najmä nízkofrekvenčného hluku, akutisckoizolačná vrstva by mala byť vyrobená na báze čadičových alebo sklenených vláken.

 

Takáto zvuková izolácia by sa mala ukladať na vrstvu plávajúceho betónového poteru, ktorý je od priľahlých zvislých konštrukcií, teda stien, oddelený dilatačným okrajovým pásikom. Dilatačný pásik dokáže prerušiť funkciu akustických mostov a zvuk neprenesie na steny. Podobný efekt môžete dosiahnuť aj montážou izolačných dosiek z minerálnych vlákien. Ak sused pod svoju plávačku položí polystyrén verte, že s výsledkom takého „odizolovania“ veru spokojní nebudete.

 

Polystyrén totiž  nie je vôbec dobrým zvukovým izolantom.  Je zbytočne tvrdý a nemá schopnosť pohlcovať zvuky ani tak, ako minerálna vlna.

 

Ak však váš horný sused izoláciu svojej podlahy odmietne, zostane celé riešenie na vašich pleciach. Vstupujete do neho totiž už so skutočnosťou, že izolácia stropu má na odhlučnenie stropu omnoho menší účinok, ako izolácia susedovej podlahy.

 

V podstate vám zostáva nič iné, iba sa pustiť do najideálnejšieho riešenia a tým je montáž znížených stropov z kvalitného zvukovoizolačného materiálu. Ani v takomto riešení však nerátajte s vylepšením situácie o viac ako 50 %!

V prípade, že vás od susedov ruší len hudba či hovorené slovo, bude postačovať zaizolovanie stropu. Ak vám však vadí i dupot či hlasné klepotanie podpätkov, neminie vás ani izolácia zvislých konštrukcií, čiže stien.

 

Hluk z vonku

 

Ak sa vám podarí odhlučniť váš byt od susedov, môže sa stať, že s výsledkom predsa len ešte nebudete celkom spokojní. Podľa lokality v ktorej bývate je totiž možné, že veľká miera rušivých zvukov k vám prichádza i z ulice a to prostredníctvom nevyhovujúcich okenných konštrukcií. Ak už teda premýšľate o celkovom riešení problému odhlučnenia, prehodnoťte aj túto možnosť. Poslúžia vám pritom okná so zvukovoizolačnými sklami. Pri ich objednávaní však musíte v porovnaní so štandardnými oknami, rátať s ich niekoľkonásobne vyššou cenou.

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

22449