
Sú charakteristické svojou konštrukciou, ktorá spočíva z troch vrstiev voľne položených, teda nie pevne prichytených, na nosnú stropnú konštrukciu alebo na podkladový betón. Nášľapná vrstva, je vlastne horný povrch podlahy, nasleduje roznášacia vrstva a potom vrstva izolačná. Jej úlohou je ochrana, čiže tepelná, zvuková a hydro - izolácia.
Niečo o montáži plávajúcej podlahy
Princíp plávajúcej podlahy spočíva v tom, že pri jej inštalácii zostáva medzi podlahou a zvislými stenami dilatačná špára prikrytá lištami, ktorá umožňuje neskorší pohyb alebo rozpínanie materiálu, ovplyvnené vlhkosťou vzduchu v miestnosti. Veľkou výhodou je že jej inštalácia je skutočne rýchla, či už princíp jej ukladania spočíva v perodrážke a v lepení alebo „zakliknutí“ zámkov jej jednotlivých dielov.
Pre miestnosti, v ktorých je podlaha zaťažovaná najviac a najčastejšie - ako napr. kuchyne a obývačky, sú najvhodnejšie materiály z tvrdého dreva akým je dub, jaseň, buk a javor. Menej odolné a mäkšie je drevo z brezy, borovice a smreka.
Kto uvažuje nad lacnejšími verziami, mal by sa zamyslieť nad laminátom. V kvalitnom prevedení je natoľko odolný, že mu nedokážu uškodiť ani náhodne padnuté cigarety, ťažké kusy nábytku a dokonca ani ihličkové opätky. Na rozdiel od drevených podláh, laminát však nemožno brúsiť.
Ak plánujete drevenú či laminátovú podlahu položiť na podlahové kúrenie, potom musíte siahnuť po ich tenších prevedeniach, ktoré majú navyše dobrú tepelnú vodivosť. Veľmi dôležité je aby bolo kúrenie pod podlahou správne nainštalované. Teplé miesta na podlahe sa nesmú striedať so studenými, inak by krytina mohla popraskať.
A ešte jedno upozornenie: Plávajúce podlahy, či už drevené alebo laminátové, nie sú vhodné do vlhkých miestností akými sú kúpelne, sauny a bazény, pretože pôsobením vlhkosti napučia, začnú sa nadvihovať a deformovať.
Niekoľko rád k nákupu a samotnej inštalácii plávajúcej podlahy
Pri výpočte množstva materiálu plávajúcej podlahy na konkrétnu plochu, vychádzajte z pravidla: veľkosť plochy + 10 % (ako odpad- odrezky).
Keďže drevo pracuje, odporúča sa materiál už 2 dni pred samotným ukladaním uložiť v miestnosti, kam sa bude inštalovať. Ideálnych je 18-20°C a 50- 60% vlhkosť vzduchu. Podklad na mieste, kam sa rozhodnete musí byť čistý, suchý a rovný.
Prácu začneme tým, že prvé diely položíme drážkou ku stene. Je nutné, aby ste dodržali odstup cca. 15 mm od steny - na vytvorenie už spomínanej špáry, ktorú si je potrebné vyznačiť a zabezpečiť kolíkmi. Táto špára neskôr nie len že umožní bezprekážkové rozpínanie dreva ale je aj súčasťou akustickej ochrany, pretože zabráni tomu, aby sa zvuk šíril z podlahy priamo na steny a tak následne po celom dome.
Foto: www.haro.de, www.parquet-design.fr