ÚvodKúrenieAlternatívne vykurovanieDrevené pelety - kúrenie z obnoviteľných zdrojov

Drevené pelety - kúrenie z obnoviteľných zdrojov

Zdalo by sa, že s nástupom  alternatívnych spôsobov vykurovania, ako sú využitie solárnej energie a napríklad tepelné čerpadlá sa pomaly začne končiť éra tuhých palív. Opak je pravda.

 

Tuhé palivá, ako sú drevo, či uhlie patria medzi najstaršie zdroje tepelnej energie v našich domácnostiach. Nové technológie sa  objavili aj v tejto oblasti a umožňujú lepšie a dôkladnejšie horenie pevných palív a ich využitie a premenu na energiu, preto sú aj dnes v móde. Dalo by sa povedať, že tuhé palivá (palivové drevo, brikety, pelety, biomasa) sú jedným z najrozšírenejších zdrojov tepla v slovenských domácnostiach v rodinných domoch a ich pozícia silnie aj v priemyselnej výrobe energie.

 

Drevené pelety, obnoviteľný zdroj kúrenia

 

Sú pelety z dreva obnoviteľným zdrojom kúrenia?

Mnohí si povieme, že to asi nie je možné. Pelety zhoria, dym vyletí hore komínom, spaliny zostanú v zásobníku a koniec. V ich prípade sa však o obnoviteľnom zdroji hovorí na úplnom začiatku: 90 percent peliet pochádza z odpadových produktov vznikajúcich pri pílení.

 

Základnou surovinou sú zvyšky dreva, ktoré vznikajú väčšinou na pílach. Skladajú sa z triesok alebo hoblín a na výrobe drevných peliet sa podieľajú až približne 90 percentami. Sú na peletovanie mimoriadne vhodné, pretože je ich jednak veľké množstvo a zároveň by sa muselo pristúpiť k ich likvidácií. Takto sa opäť spracujú a preto sa o nich hovorí ako o obnoviteľnom zdroji. 90% peliet teda pochádza z odpadu pri pílení- a čo zvyšných 10%? Tie sú z priemyselného dreva. Napríklad z guľatiny. Guľatina je priemyselné drevo, ktoré sa nedá ďalej využiť v drevospracujúcom priemysle. Všeobecne je k dispozícii vo veľkých množstvách a na výrobe drevných peliet sa podieľa približne desiatimi percentami. Dôvodom tohto nižšieho podielu je na výrobe peliet nákladné spracovanie. Guľatinu je nutné najskôr zbaviť kôry a následne naštiepať.

 

Čo sú vlastne pelety ?

Pelety sú malé valčeky s priemerom 6, 8, alebo 10 mm a dľžkou od 20 do 40 mm. Vyrábajú sa z drevenej suroviny, pilín, hoblín alebo brúsneho prachu, lisovaním, tzv. peletizáciou. Proces peletizácie je starý a pochádza z priemyslu krmív. Drevná surovina je prírodný čistý materiál nezaťažený škodlivými látkami. Neobsahuje žiadne prípravky na ochranu dreva ani iné škodlivé látky ako laky, nátery, či syntetické tmely. 

Peletizácia drevnej suroviny sa stala zaujímavejšou po vynájdení kúrenia peletami. Peletizáciou vzniká nový druh drevného paliva, ktorý sa vyznačuje veľkou energetickou hodnotou, dobrou kvalitou spaľovania, výbornou manipuláciou, predovšetkým pri doprave k zásobníku a požadovaným kontinuálnym dávkovaním k horáku alebo do horeniska.

 

Drevené pelety, obnoviteľný zdroj kúrenia

 

Ako vybrať správne pelety?

Drevené pelety predstavujú najviac komprimovanú formu energie dreva s vysokou výhrevnosťou. Pri výbere sa oplatí dbať na značkovú kvalitu v zmysle noriem Slovenskej republiky.

 

Ak sa rozhodujete, ktoré pelety sa pre vás oplatia, rozhodujúcim faktorom nie je len cena, ale aj výhrevnosť. Celkovo možno pelety podľa normy rozdeliť do troch veľkých skupín, A1, A2 a B. Pelety kategórií A1 a A2 sú vyrobené z čistého nepoužitého dreva, ktoré nebolo chemicky ošetrené, no líšia sa vzhľadom i zložením. Pelety A1 sú vyrobené z dreva bez kôry, kvôli čomu sú svetlejšie, pelety A2 obsahujú aj kôru, čo spôsobuje ich tmavšie zafarbenie. Priemyselné pelety kategórie B môžu obsahovať aj chemicky ošetrené vedľajšie produkty drevárskeho priemyslu.

Existujú aj nedrevené pelety – napríklad rašelinové, ktorých cena za 1 tonu sa pohybuje okolo 130€.

Kvalitné pelety z dreva s dobrou výhrevnosťou stoja okolo 200€ za jednu tonu.

Cena peliet a brikiet však nie je jediným nákladom, s ktorým musíte počítať. Hoci mnohí dodávatelia ponúkajú pri väčšom odbere dopravu zdarma, pri menších objednávkach budete musieť prepravu uhradiť.

 

Foto: www.pelletshome.blogspot.com, bobr.by

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

7122