ÚvodZáhrady a drobné stavbyPrístrešky, altánky, terasyBioklimatická pergola poskytne efektívne tienenie, pohodlie aj energetické úspory

Bioklimatická pergola poskytne efektívne tienenie, pohodlie aj energetické úspory

Svet tieniacej techniky je svetom žalúzií, roliet, markíz, plisé, baldachýnov, japonských stien, screenov, slnolamov i pergol. Práve u posledne menovaného typu tienenia sa pri názve pergola objavil prívlastok „bioklimatická“.

Bioklimatická pergola poskytne efektívne tienenie, pohodlie  aj energetické úspory

Presklený svet

Trendom moderného bývania je mať čo najviac presklené plochy. Opticky sa tak rozšíria vnútorné priestory a s tým spojený výhľad do otvoreného priestoru. Ten rozhodne stojí za to. Navyše Maximalizovanie množstva dopadajúceho svetla do obývačky a do ďalších miestností je pri nedostatku vonkajšieho svetla úplne skvelé riešenie. Zložitejšia situácia nastáva pri ostrom slnečnom svite, strate súkromia pri večernom interiérovom svietení.  A najmä v lete potom k prehrievaniu vnútorných priestorov. Jediným spôsobom, ako sa tomu brániť, je účinné tienenie. V dnešnom článku sa nebudeme venovať roletám a žalúziám na okná, ale predstavíme bioklimatické pergoly, ktoré sú v regulovaní svetla, prenikajúceho cez okná do domov novinkou, ktorá poteší.

Bioklimatické lamelové pergoly

Vďaka naklápacím lamelám sú bioklimatické pergoly skvelým doplnkom terás. Ak riešite zatienenie, sklopíte lamely, prípadne ich úplne uzavriete. Akonáhle však horúce slnečné lúče ustanú, strechu pergoly môžete naklopením otvoriť a do okien domu, ktoré sú inak zatienené pergolou, vpustíte prirodzené svetlo a nemusíte zbytočne riešiť v interiéri osvetlenie.

Bioklimatická pergola poskytne efektívne tienenie, pohodlie  aj energetické úspory

Tomu sa pri drevených pergolách a ďalších alternatív s pevnou, svetlou nepriechodnou strechou nevyhnete.  Navyše môžete pergolu aj z bočných strán vybaviť screenovými roletami, ktoré ochránia pred nízkym slnkom a ešte vám pod pergolou zaistia í súkromie.

Prečo bioklimatická? Bioklimatická znamená v jednoduchosti to, že pergola využíva vlastnosti prírodných bioklimatických procesov - slnečné žiarenie, prúdenie vzduchu, alebo niektorým naopak bráni - dážď, sneh, prudký vietor, teplo zo slnka. Bioklimatické lamelové pergoly ponúkajú rôzni výrobcovia hlavne z hliníkových zliatin, ocele, dreva, prípadne ich kombinácií. Najrozšírenejšie sú hliníkové, vďaka vlastnostiam odolávať nepriazni počasia. Povrch býva upravovaný práškovým lakovaním, často s pridaním špeciálnych životnosť predlžujúcich materiálov. Farbu je možné voliť prakticky akúkoľvek.

Bioklimatická pergola poskytne efektívne tienenie, pohodlie  aj energetické úspory

Výhody bioklimatickej pergoly

Lamely bioklimatickej pergoly sú odolné voči snehovej záťaži - môžu byť teda uzatvorené aj cez zimné obdobie.

Motor poháňajúci lamely je ukrytý a nevyčnieva z pergoly.

Integrovaný odkvap v obvodovom profile odvádza dažďovú vodu spoľahlivo preč.

V konštrukcii je častokrát pripravený systém pre implementáciu ďalších prvkov - posuvné hliníkové systémy, tieniace látkové alebo priehľadné PVC rolety atď.

Elektromechanické polohovanie strešných profilovsa vykonáva  pomocou diaľkového ovládania.

Lamely je možné natočiť v uhle až 140°.

Medzi jednotlivé lamely je možné umiestniť špeciálne tesniace prvky, čím sa zníži prievzdušnosť strechy pergoly.

Hliníkové pergoly sú ošetrené vysokokvalitnou práškovou farbou, môžete si tak zvoliť rôzne farebné prevedenia lamelovej pergoly, avšak pergola je predovšetkým bezúdržbová, a teda nie je potrebné ju natierať alebo sa o ňu inak starať.

Bioklimatická pergola poskytne efektívne tienenie, pohodlie  aj energetické úspory

Foto: www.atumdecor.by

Text: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

1033