Predídete tým možným neskorším komplikáciám. Podľa našich zistení však v drvivej väčšine prípadov nebudete ani v tom prípade stavebné povolenie potrebovať. Potvrdzujú to aj oficiálne vyjadrenia, ktoré sú približne v rovnakom duchu: Stavba tohto druhu sa považuje za drobnú stavbu v zmysle stavebného zákona, na realizáciu ktorej je potrebné splniť ohlasovaciu povinnosť príslušnému stavebnému úradu, čiže obci. Nakoľko sa jedná o drobnú stavbu, ktorá plní doplnkový charakter k hlavnej stavbe – najčastejšie k rodinnému domu, nie je potrebné stavebné povolenie.
Avšak je potrebné k podaniu ohlásenia stavby terasy mať vypracovanú jednoduchú technickú dokumentáciu zhotovenia stavby (technický náčrt). Nakoľko výstavbou tejto stavby dôjde k záberu pôdy je potrebné v takýchto prípadoch požiadať o dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy na miestny príslušný obvodný pozemkový úrad. Čo to znamená? V súvislosti s výstavbou terasy na poľnohospodárskej pôde sa odnímanou plochou rozumie pozemok, alebo tá jeho časť, na ktorej dochádza k zmene druhu pozemku z poľnohospodárskej pôdy na nepoľnohospodársku pôdu.
Na nepoľnohospodárske účely, napríklad stavebné, možno použiť poľnohospodársku pôdu len na základe rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy podľa § 17 zákona č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zákona č. 245/2003 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Foto: www.svoya-izba.ru
(i.n.)