Stavba terasy nie je až tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá. Aj túto pomerne nenáročnú stavbu je však dobré rozplánovať krok za krokom. A starostlivo zvážiť, k čomu má terasa pri dome, na chate či chalupe slúžiť.
Terasa by mala bezprostredne nadväzovať na dom a tvoriť akýsi prechod medzi interiérom a dvorom či záhradou. Zvnútra by na ňu mal byť bezproblémový prístup s tanierom jedla alebo kávou a novinami. A na rozdiel od uzavretej verandy alebo zimnej záhrady má terasa zvyčajne sezónny charakter. Nie je teda nutné stavbu zbytočne predimenzovať, do úvahy pripadajú aj veľmi rýchle a jednoduché riešenia. Terasa by mala byť čo najviac otvorená a vzdušná.
Pri plánovaní stavby zvážte tiež to, či terasu zastrešiť, alebo vybudovať iba podlahu a tienenie či ochranu pred dažďom potom riešiť slnečníkom, markízou či ľahkým rozoberateľným altánkom, ktorý možno na zimu demontovať. Konštrukcia zastrešenia stavbu samozrejme predraží, ale dá terase širšie možnosti využitia.
Umožní inštalovať napríklad trstinové alebo látkové závesy alebo zábradlie či zásteny do výšky pása, ktoré z časti chránia pred vetrom. Môžete si tak sezónu na terase rozšíriť aj na jesenné mesiace. Zastrešenie je ale nutné plánovať aj s ohľadom na to, ako veľmi uberie zo svetla, ktoré ide cez okná do interiéru. Riešením je strecha z materiálu, ktorý prepúšťa svetlo, alebo látkové či trstinové podhľady.
Od rozhodnutia, či terasu zastrešiť, alebo nie, sa odvíja aj voľba konštrukcie podlahy. Pre rovný terén, ktorý nebude vyžadovať náročné úpravy, je v prípade nezastrešenej terasy vhodné urobiť nášľapnú plochu z niektorého typu dlažby, ktorá sa pokladá na sucho do štrkového alebo pieskového lôžka. Teda napríklad z kameňov, tehál, dlažobných kociek, zámkovej dlažby alebo veľkoformátových betónových dlaždíc.
Dlažba sa kladie do výkopu na vrstvu zhutneného kameniva a piesku. Takáto podlaha má viacero výhod. Možno ju pokladať bez "mokrého" procesu, bez problémov odvádza vodu, je odolná a v prípade potreby ju môžete ľahko opraviť alebo rozobrať.
Ak však túžite po dokonale rovnej a ľahko umývateľnej podlahe z keramických dlaždíc, musíte pod ňu vybudovať betónovú základovú dosku. Výkop v tomto prípade postačí do hĺbky 15 až 20 centimetrov. Do neho položíte vrstvu kameniva, zhutníte (vibračnou doskou, záhradným valcom a podobne) a túto vrstvu zalejete betónom, ktorý je spevnený armovacou sieťou.
Necháte ho dostatočne vyzrieť (podľa normy 28 dní, ale pochôdzny je zhruba po dvoch dňoch) a potom môžete lepiť keramickú dlažbu alebo dlažobné kamene. Na lepenie sa používa flexibilný lepiaci tmel nanášaný buď len na betónový podklad, alebo aj na rubovú stranu dlaždice, prípadne maltové lôžko, do ktorého sa kamene nepravidelných tvarov doklepávajú gumeným kladivom. Dlaždice sa vyškárujú škárovacou hmotou, kamene potom maltou na škárovanie.
Kým zvyšky škárovacej hmoty z dlažby sa odstraňujú pomerne ľahko, pri kameňoch treba škárovať vždy len tak veľkú plochu, ktorú stihnete zbaviť zvyškov škárovacej malty skôr, než zaschne. Konečné čistenie sa vám najlepšie podarí za pomoci niektorého z chemických čistidiel, ktorá sa na tieto účely predávajú.
Pre trvanlivosť dlažby je zásadné dodržanie najmenej dvoj- alebo trojpercentného spádu. Ak škárujete kamene alebo akýkoľvek porézny materiál, starostlivo kropte a chráňte vyzrievajúcu škárovaciu maltu pred priamym slnkom. Inak stratí vlhkosť príliš rýchlo a čoskoro popraská. Dôležité je tiež odizolovať betónovú dosku od základov domu.
Častou a obľúbenou voľbou konštrukcie podlahy sú terasové dosky na nosnom rošte. Takto možno docieliť krásnu a pomerne ľahko udržiavateľnú podlahu. Viac sa hodí pre zastrešené terasy, ale môžete ju položiť aj bez zastrešenia. Potom sa ale pripravte na súboj s pôsobením vplyvov poveternostných podmienok a nutnosť častejšej obnovy terasovými olejmi.
Riešiť to možno použitím terasových dosiek z odolných exotických drevín alebo z kompozitov. Tie sú v podstate bezúdržbové. Nosný rošt sa kladie na betónové pätky alebo betónové dlaždice na vyrovnaný terén. Prerastaniu trávy skrze dosky zabránite položením geotextílie, ktorá sa zasype kamenivom. Rošt môžete usadiť aj na zemné skrutky, terasu potom pôjde v prípade potreby ľahšie rozobrať.
Foto: www.stroy-dom.net, www.newsvo.ru, www.moyahata.org.ua
Autor: Ivan Nôta