Mnohí z nás si ešte dobre pamätajú časy, kedy jedinými dostupným materiálmi na spevňovanie okolia domu, ciest či chodníkov boli betón a asfalt. Primerane sme sa potešili tomu, keď sa nám spolu s rozrastajúcim sa trhom, rozširovala aj možnosť použitia iných materiálov. Asfalt začali vytláčať napríklad keramické dlaždice a prírodný kameň. Betón však preukázal svoju „tvrdosť“ a popracoval iba na svojom image. Dnes sa nám predstavuje v desiatkach obmien rozmanitosti jeho formy a farby a a presviedča nás svojimi prirodzenými vlastnosťami, akými sú pevnosť, stálosť a presnosť tvarov zámkovej dlažby.
Kladenie zámkovej dlažby
Ak chcete využiť jednu z jej najvzácnejších vlastností, položte ju pokojne na príjazdovú cestu ku garáži. Je schopná znášať vysoké zaťaženie a navyše, auto sa vám nebude šmýkať ani vtedy ak ide o zvažujúci sa terén. Ale nie len tam sa osvedčí jej využitie. Zámková dlažba má vynikajúcu stálosť a je výborne odolná proti poveternostným vplyvom. V poslednom čase nachádza stále častejšie využitie aj na terasách či záhradných chodníkoch. Ak sa aj stane, že sa niektorá časť jednotlivých kusov poškodí, ich výmena je jednoduchá, pretože sa nemusia meniť ako celok.
Pokiaľ chcete potlačiť betónový vzhľad zámkovej dlažby, odporúčame jej osobitý druh, ktorý sa nazýva zatrávňovacia dlažba. Použitie nájde tam, kde si želáte spevniť väčšiu plochu, napríklad príjazdovú cestu alebo parkovisko. Poskytuje vynikajúci kompromis medzi kvalitným spevnením a zachovania trávnatej plochy. Nepoužite ju však na dláždenie plôch určených na chodenie. Hlavne pri chôdzi na vysokých opätkoch by dámam spôsobovala značné problémy a radosť z nej by iste nemali ani vaši najmenší.
Pomerne čerstvou novinkou na trhu je jedna z ďalších variánt zámkovej dlažby , ktorou sú dosky z vymývateľného betónu. Obsahujú prímesy dolomitu alebo žuly a ich nášlapná plocha je jemne vymytá alebo obrúsená. Povrchom nám môžu pripomínať štruktúru kameňa a vhodnou kombináciou s ním môžu vzniknúť pôsobivé výsledky. Doporučujeme využiť hlavne na dláždenie terás. Uvidíte, že efektom budete nadšení! Keď ste sa už rozhodli pre zámkovú dlažbu, musíte ešte zvoliť jej tvar a vzor, ktorý chcete vyložiť. Nič jednoduchšie. Zámkovú dlažbu dostanete kúpiť v predajniach stavebnín, kde vám odborníci poradia, aký tvar zvoliť, aby vyhovoval vašim predstavám. Ak sa však radíte medzi skúsených domácich kutilov, pokojne si zámkovú dlažbu môžete vyrobiť aj sami. Je to síce zdĺhavá ale nie náročná práca. V špecializovaných predajniach dostanete kúpiť formy na plnenie betónom a finančné náklady na dlažbu zrazíte na polovicu.
Pravidlá pre výrobu zámkovej dlažby
Aby nebola narušená pevnosť vyrábanej dlažby, musíte naplnené formy dôkladne pretrepať, aby ste z nich odstránili prípadné bubliny.
Formu sa doporučuje pretriasť všetkými smermi a nakoniec ňou ešte niekoľkokrát poklepte o podložku, aby betón v nej poriadne sadol. Potom ju uložte na vodorovnú plochu a nechajte zatvrdnúť cca. 24 hodín.
Ak je betón dostatočne tvrdý, formu prevráťte a jemne ňou klepnite o podložku, potom formu nadvihnite a dlaždicu opatrnými pohybmi postupne vysuňte z formy „vytraste“. Niekedy sa aj pri najopatrnejšej manipulácii stane, že sa vám odlomí napr. kúsok rohu. Netrápte sa. Pri pokládke dlažby sa tieto malé nedostatky úplne stratia.
Ak chcete formu ďalej používať, musíte ju po každom vyklepnutí dobre očistiť od zvyškov betónu. Ak keď bola zámková dlažba na začiatku vnímaná len ako lacnejšia náhrada dlažieb keramických a prírodných nemajte obavy sa pre ňu rozhodnúť. Odplatí sa vám svojou kvalitou aj krásou pestrosti a tvarov.
Foto: 4gazon.ru, i.io.ua, tvou-udeu.ru