Najprv si postavíme podstavu. Ako už bolo povedané v hlavnom článku, najvhodnejšie sú staré palety, pretože je to bez práce. V okamihu keď máme hotovú podstavu, ktorá zaistí prístup vzduchu odspodu, je ďalším krokom vybudovanie nosných stĺpikov. Ak staviate z dreva je dobré spodnú časť trámikov ošetriť (opálením, náterom), ktorý trámiky ochráni pred vyhnívaním. Potom už je potrebné ich len zakopať do zeme kvôli stabilite.
Výška trámu je čisto na vás, ale nesmiete pri stavbe zabudnúť, že strieška by mala mať dostatočný sklon, aby voda mohla dobre odtekať. To teda znamená, že predné a zadné stĺpiky musia mať rozdielne výšky, rovnako tak môžete striešku skloniť do strany. Záleží na vás, kam chcete dažďovú vodu odvádzať. Vršok všetkých stĺpikov spojte vodorovne ďalšími trámikmi a celú konštrukciu vystužte vzperami, aby sa vám drevník v prípade silného vetra nezboril. Na zastrešenie prístrešku na drevo je najlepšie voliť vlnitý plech, alebo materiály pre vlnkové strechy, napríklad sklolaminát alebo novodur . Ak sa vám nechce do týchto materiálov investovať, môžete striešku vyrobiť z plachty alebo igelitu, ale tento variant je náročnejší a mnohokrát menej efektívny.
Ak sa napriek tomu rozhodnete pre zastrešenie drevárne plachtou (igelitom), je potrebné ho riadne podložiť doskou, „sieťou“ z lát, alebo armovacou sieťou. Ak by ste totiž striešku z igelitu či plachty riadne nepodložili, vystavovali by ste sa nebezpečenstvu, že by na sebe zadržiavala veľké množstvo vody a mohlo by dôjsť k pretrhnutiu, čo by viedlo k namočeniu už vyschnutého dreva. Spôsobené je to tým, že sa tieto materiály pod vplyvom poveternostných podmienok namáhajú a vyťahávajú.
Foto: www.idealsad.com
Autor: Ivan Nôta