ÚvodDomy a bytyTypy domovAlternatívne domy nie sú módnym výstrelkom

Alternatívne domy nie sú módnym výstrelkom

Pre mnohých je ťažké predstaviť si bývanie v domoch ako bývali naši predkovia – v domčekoch, kde sú základnými stavebnými materiálmi čisto prírodné produkty, ako kameň, hlina, drevo, slama a podobne. Napriek tomu narastá vo svete počet ľudí, ktorí preferujú práve takéto bývanie.

 

Alternatívne domy

 

Je potešiteľné, že tento trend už dávno zachytili dizajnéri a projektanti domov, vrátane výrobcov stavebných materiálov. Projekt stavby z prírodných materiálov však musí vždy vznikať ako usporiadaný premyslený celok. Samotná náhrada konvenčných syntetických materiálov za materiály viac prírodného charakteru je väčšinou príliš drahá a nemusí mať ani žiaduci efekt. Avšak aj v stavbách skôr konvenčných, možno nájsť miesta, ktoré môže prírodný materiál ako kameň, drevo alebo hlina významne oživiť, skrášliť a spríjemniť.

 

Alternatívne domy

 

Aby sa o takýchto stavbách mohlo hovoriť v súvislosti s ekológiou, musí prírodný stavebný materiál spĺňať nasledujúce požiadavky:

 

- Zdravotná nezávadnosť

- Ekologická nezávadnosť v procese výroby, použitia a likvidácii

- Energetická nenáročnosť výroby

- Blízkosť k východiskovej surovine

- Miestna dostupnosť materiálu (tým je myslená aspoň stredná Európa)

 

To znamená, že určite nebudeme objednávať špeciálne drevo z Afriky, nebudeme ho moriť vypáleným motorovým olejom, nenakúpime kameň v blízkosti uránových baní len preto, že je tam lacný, kvôli tej správnej hline nezničíme polovicu blízkych močiarov a podobne. Samozrejme, že sme predchádzajúce vety pritiahli za vlasy, no dnes sa bohužiaľ stáva, že s „ekologickým úmyslom“ sú mnohí stavitelia schopní zapríčiniť ekologickú katastrofu. Jednoducho preto, že ťažia, vytínajú a lámu tam, kde by sa nemalo. Ale to už je iná kapitola.

 

Alternatívne domy

 

Projekt alternatívnej stavby chápeme teda vždy ako celok. Môže ísť ako o novostavbu tak i o rekonštrukciu. Dispozícia je závislá na požiadavke priestoru zo strany stavebníka, vždy však dodržiava princíp vzájomnej logickej komunikácie jednotlivých priestorov, orientáciu domu a jeho vnútorných priestorov voči slnečným stranám.

 

Aby sa dom mohol naozaj hrdiť prívlastkom alternatívny, musíte dodržiavať pár technologických nezvyčajností, s ktorými sa mnohí nevedia stotožniť. Patrí sem častokrát drevostavba bez použitia klincov, alebo takzvané modelované omietky, ktoré vznikajú priamo nanášaním a tvarovaním rukami, resp. vtláčaním prstov do hliny s cieľom vytvoriť vzor.

 

Jedno je však isté – ak sa rozhodnete postaviť alternatívny dom, mali by ste sa po jeho dokončení cítiť v ňom ako v rozprávke. Musíte tento dom stavať a dívať sa naň ako na priestorovú projekciu vás samých, na možnosť zhmotnenia vašich prianí a predstáv. A potom sa dostaví príjemný poznatok, že dom a vy predstavujete jeden celok so zákonitými vnútornými vzťahmi a väzbami. Tvoríte ho a oživujete už tým, že o ňom premýšľate, zvažujete vaše potreby, predstavujete si možné varianty, ktoré potom konzultujete s architektom. Bolo by žiaduce pristupovať k tejto etape zrodu s určitou pokorou, pretože zďaleka nie všetci ľudia si môžu dovoliť bývať podľa svojich predstáv.  Preto buďte vďační, že ste to práve vy, ktorí budú obývať domček snov.

 

Foto: www.ukrainian.su, www.eco-bud.com, www.econet.ru, www.youtube.com,

(i.n.)

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

10275