ÚvodDomy a bytyTypy domovProjekty moderných domov z hliny

Projekty moderných domov z hliny

Ešte stále si mnoho ľudí pod pojmom hlinený dom predstavuje akúsi „jazvečiu noru“, v ktorej bývanie nás posúva do stavebného praveku a týka sa len pár šialencov, ktorí si myslia, že hlina je bránou k šťastnému eko-životu. V skutočnosti zažívajú hlinené stavby obrovský boom a to po každej stránke: dizajnovej, funkčnej, finančnej, ekonomickej aj ekologickej. Prečo je tomu tak? K stavbám z hliny nevedie ľudí len túžba po bývaní v súlade s prírodou, ale tiež fakt, že najmodernejšie stavebné materiály sa stali „ťahačkou“ peňazí z našich vrecák a sen o novom domčeku sa rozplynie akonáhle si uvedomíme naše finančné možnosti.

Projekty moderných domov z hliny

V dnešnom článku sa zameriame na takzvané víkendové sídla ľudí, ktorí majú plné zuby hektického mestského života a voľné dni trávia v chalúpkach aj chalupách postavených práve z hliny.

Projekty moderných domov z hliny

Hlina patrí k najstarším prírodným stavebným materiálom najmä v územiach, ktoré sa vznačujú ložiskami poddajnej sprašovej hliny (a tých je na Slovensku neúrekom). Početné správy a nálezy predovšetkým zo stredoveku svedčia o tom, že hlinené stavby boli u nás populárne už pred mnohými stovkami rokov a to hlavne kvôli tomu, že našim predkom  vlastne nič iné nezostávalo. A tak vznikali stavebné postupy, ktoré sú dnes overené časom a pomocou ktorých dnes objavujeme dávno objavené.

Projekty moderných domov z hliny

Pod pojmom „dom z hliny“ sa ukrýva viacero typov domov, alebo viacero typov stavby, vždy sa však jedná o domy, ktoré sú postavené z jednoduchých, prírodných a recyklovateľných materiálov, dostupných v našom okolí, teda: hlina, piesok, slama, voda a drevo. Tieto materiály samy o sebe dávajú stavbe maximálny ekologický rozmer - dom z hliny využíva materiály, ktoré sú prirodzené v prírode, neobsahujú chemikálie a nepotrebujú byť vyrobené vo veľkých množstvách firmami, ktoré ničia prostredie emisiami a spotrebujú veľké množstvo energie.

Projekty moderných domov z hliny

Navyše nájdete takýto stavebný materiál v bezprostrednom okolí a zvyčajne tak odpadá mnohokilometrová preprava stavebnín, ktorá má tiež značný dosah na ekológiu. Keďže všetky materiály na takejto stavbe sú prírodné, celý dom si privlastní tieto vlastnosti ako napríklad prírodná tepelná izolácia hliny a slamy, čo znižuje náklady na vykurovanie / vyhrievanie. Ak by sa vo svete rozdávali ekologické Oscary za naj stavby, patril by hlinený dom určite k tým najoceňovanejším.

Projekty moderných domov z hliny

Ak si však myslíte, že stavba takéhoto domu bude pre vás neskutočnou drinou, vedzte, že trend hlinených projektov zachytili už dávno aj stavebné firmy, ktoré vám môžu takýto dom postaviť na kľúč, prípadne vám výrazne pomôžu pri svojpomocnej stavbe.  Mnohým sa vynára v mysli myšlienka typu: ako je možné, že aj veľké stavebné firmy siahajú po hline, keď je v dnešnej dobe oveľa jednoduchšie postaviť dom z presných tvárnic? No – práve preto.

Projekty moderných domov z hliny

Silným faktorom hlinených stavieb je ich architektonická estetika. V zrozumiteľnej reči to znamená, že môžete rovno zabudnúť na hranaté tvary, rovné steny a kúty, kockaté domy a podobne. Architekti jednoducho hlinu zbožňujú. Otvorila im úplne nový profesionálny svet, plný ladných kriviek, okrúhlych domov a okien, útulných kútov a nekonečných možností pri vytváraní dizajnu.

Projekty moderných domov z hliny

Každý hlinený dom je tak svojim spôsobom dizajnovo unikátny. Ak sa chystáte postaviť si takúto stavbu svojpomocne, budete musieť dodržať niekoľko známych faktorov:

1. Správna voľba miesta pre stavbu: Je dôležité, aby pozemok, na ktorom bude dom stáť mal možnosť dobrého odvodnenia pôdy. Ideálne je, ak oblasť základov bude najvyššia vzhľadom k okolitému terénu aby voda odtekala preč a nie naopak k základom.

2. Predbežný plán vidieckeho domu zahŕňa počet izieb, ich rozmiestnenie, kde bude WC a kúpeľňa, aká by mala byť optimálna výška miestností, kde budú okná a aká bude strecha domu. Tiež je potrebné myslieť na to, či chcete mať verandu, alebo nie.

3. Po schválení náčrtu domu je potrebný výpočer plánovaného objemu stavebných surovín: hliny, slamy, dreva, piesku a ďalších.

4. Príprava miesta pre stavbu domu, výkop budúcej kanalizácie, stavba základov. Ideálnymi základmi sú 50 cm vysoké betónové so šírkou väčšou, ako bude šírka stien domu. Vrchná časť základov musí byť zdrsnená, nie hladká.

5. Stavební odborníci vám poradia, aký typ hlinenej stavby bude pre vás najvodnejší aj najvýhodnejší. Viac sa dočítate v tipe k tomuto článku https://www.stavebnik.sk/clanky/nabijana-hlina.html

Projekty moderných domov z hliny

 

Foto: www.idealsad.com

Autor: Ivan Nôta

 
 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

25570