Ako si postaviť patio

Pojem „rýchle patio“ označuje výstavbu menšej nezastrešenej oázy pokoja, ktorá sa dá postaviť prakticky za jeden víkend. Keďže náš nedávny článok o čarovnom ostrovčeku vo vašej záhrade s názvom Patio sa u vás stretol s pozitívnym záujmom, rozhodli sme sa predstaviť vám fotonávod na výstavbu takého, ktoré zvládne aj laik.

 

Správny výber miesta a výkop základov

 

Určite mi dáte za pravdu, že patio má spĺňať tak funkčné ako estetické požiadavky. Preto výberu miesta kde bude stáť  venujeme pri plánovaní výstavby náležitú pozornosť. Patio by nemalo stáť ďaleko od obydlia (hoci v niektorých prípadoch túto podmienku nebude možné splniť) a zároveň by malo „byť na očiach“ – veď bude tvoriť dôležitý dekoračný prvok našej záhrady. Patio vôbec nemusí byť rozmerné. Dokonca ho môžeme zapustiť aj do svahu v hranici našej záhrady. Dôležité je, aby bolo dostatočne veľké pre naše aktivity či už kulinárske, alebo relaxačné. Keď máme umiestnenie vybraté, vymeriame si oblúkový (kruhový) pôdorys a pre zvolenú veľkosť vykopeme základ.

 

Základový pás bude prakticky poloblúk či polkruh, na ktorom bude stáť vyvýšená časť patia.Keďže sa jedná o malú stavbu, nemusia byť základy hlboké – postačí hĺbka niečo cez 30 cm. Proti vlhkosti dáme do jamy 15 cm hrubú drenážnu vrstvu zo zmesi štrku a piesku. Debnenie nad úrovňou zeme nemusíme stavať, nakoľko základy budú nižšie ako terén samotný. Na drenážnu vrstvu nakladieme ohnuté železné prúty a zalejeme ich vrstvou betónu, ktorá ich pokryje. Táto vrstva by mala byť vysoká minimálne 20 cm.

 

Ako si postaviť patio

 

Výstužové prvky neukladáme priamo na vrstvu štrku. Mali by byť však zaliate aspoň 2 cm pod povrchom výslednej betónovej konštrukcie. Pred betónovaním ich podložíme špeciálnymi podložkami, resp. kamienkami, kúskami betónu a pod.

 

Ako si postaviť patio

 

Stavba vonkajšieho plášťa

 

Základový betón musí byť v rovine. O to sa nám postará zemská gravitácia, no nie je na škodu ak si po vytvrdnutí betónu overíte pravdivosť týchto slov. Ak základ „ušiel“ do strany, nemusíte zúfať, vodorovnosť sa dá vyrovnať aj počas kladenia tvárnic. Apropo tvárnice – ideálnymi na stavbu patia sú prefabrikované betónové, ktoré sú dostatočne pevné a silné, aby odolali záťaži aj poveternostným podmienkam, no stavať vonkajšie oblúky patia môžeme prakticky z akýchkoľvek tvárnic vrátane tehál. Dbáme pritom na oblúkové dodržanie tvaru plášťa stavby.

 

Ako si postaviť patio

 

Zadná časť patia má byť dostatočne široká a tak sa v mnohých prípadoch stavia z dvoch radov tvárnic do oblúku. V tomto prípade však musíme prispôsobiť k tomuto kroku aj šírku základov.

 

Ako si postaviť patio

 

Keďže predná časť patia bude prakticky len pár centimetrov nad úrovňou terénu, postačí ak bude predný oblúk tvoriť len jeden rad tvárnic. Ten musíme kvôli stabilite zapustiť do zeme a to tak, že pokračujeme v kopaní základového pásu nadväzujúceho na oblúk zadného základu. Postačí ak ho vykopeme 5 cm nižšie pod úroveň vrchnej časti zadného betónového základu. Túto časť vyplníme do výšky vrchnej časti betónového základu jemným štrkom či pieskom a naň budeme klásť ďalšie tvárnice, ktoré nám vytvoria prednú časť patia. Podložie ešte predtým dôkladne utlačíme, aby sme zvýšili jeho nosnosť. Na štrk položíme geotextíliu zabraňujúcu prerastaniu trávy. V prípade, že sme nepoužili pätky, môžeme tvárnice  položiť priamo na geotextíliu, na štrkové alebo pieskové podložie. Nikdy ich však nepokladáme na nespevnený povrch, napríklad iba na vykopaný pás. Spodná časť tvárnic bude „zapustená“ v zemi a bude plynule nadväzovať na tvárnice položené na zadnom vybetónovanom základe. Duté tvárnice môžeme ešte spevniť naliatím betónu, striktne sa to však nevyžaduje. Ak je zemina okolo základových pásov dostatočne pevná, aby nedošlo k deformácií vytvoreného predného oblúka stačí ak nalejeme minimum betónu do medzier medzi tvárnicami a do výšky terénu, ktorý opäť bude tvoriť skryté debnenie.

 

V ďalšom kroku budeme musieť obložiť vyvýšenú zadnú časť patia napríklad obkladom z prírodného kameňa, alebo podľa vlastných plánov a predstáv obkladovým materiálom pre exteriéry. Prírodný kameň sa však javí ako tá najsprávnejšia voľba. Čo sa týka prednej časti, obkladáme len vonkajšiu časť oblúka aj to len v prípadoch ak predné tvárnice sú vyššie nad terénom. Niektorí stavitelia ju totiž obhrnú zeminou tak, že bude s terénom v rovnakej výške. Všetko záleží od vašich plánov. Vrchnú a vnútornú časť tvárnic predného oblúka neobkladáme.

 

Ako si postaviť patio

 

Keď sme zvládli tento krok a obklad napevno drží, môžeme začať s vypĺňaním vnútra patia štrkom. Samozrejme, že musíme nechať pár centimetrov priestoru na neskoršie vyplnenie betónom. Do vnútorného priestoru patia neskôr položíme kamennú dlažbu.

 

Ako si postaviť patio

 

Na rad prichádza škárovanie medzier v dlažbe a obklade. V týchto chvíľach máme prakticky hotovo, no určite nesmieme zabudnúť na dominantu patia – v tomto prípade je ňou ohnisko. Jeho umiestnenie určíme s ohľadom na rozmery patia tak, aby bol k nemu pohodlný prístup z každej strany. Po ukončení prác môžeme patio ešte vyzdobiť vhodnými črepníkovými kvetmi a takmer ihneď môžeme pozvať priateľov na príjemné večerné posedenie pri ohníku.

 

Ako si postaviť patio

 

Foto:  www.img.haozhaopian.net

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

33146