Podobne ako altánok, aj pergola má pôvod v dávnej minulosti a v podstate sa nezmenil ani materiál využívaný na jej stavbu a nezmenilo sa ani jej pôvodné využitie.
Úlohou pergoly je dokresľovať atraktivitu záhrady a zároveň vytvárať tieň napr. nad chodníkom či terasou. Veľmi priaznivo pôsobia ako optické prepojenie medzi domom a záhradou, preto sa dosť často budujú v jeho tesnej blízkosti, dokonca niektoré typy môžu byť s domom aj prepojené a to napríklad ako pokračovanie strechy alebo lemovanie terasy.
Podľa spôsobu prepojenia pergoly s iným objektom ich rozdeľujeme na:
a.) pergoly stojace samostatne
b.) pergoly, ktoré sú súčasťou objektu
c.) pergoly k objektu pristavené
d.) pergoly, ktoré spájajú (zastrešujú) priestory alebo objekty
Podmienkou pre dlhú životnosť pergoly je nielen kvalita dreva, z ktorého je vyrobená, ale aj jej konštrukcia. Kvalitná pergola je dostatočne pevná, aby udržala váhu rastlín a v mnohých prípadoch aj závesných črepníkov.
Čo sa týka materiálov na zhotovenie pergol, platí podobné ako pri altánkoch. Podstatný je ich je súlad s materiálmi použitými pri stavbe domu a jeho oplotenia a štýlom záhrady.
Pergoly sa delia na niekoľko druhov. Predstavovať ich môžu jednoduché oblúky, ktoré obopínajú popínavé rastliny, drevené steny alebo medzisteny rozdeľujúce určitý priestor v záhrade alebo komplikovanejšie trámové konštrukcie.
Niekoľko rád ku stavbe pergoly
Ak chceme, aby nám pergola prinášala radosť niekoľko rokov, mala by byť vyrobená z kvalitne povrchovo ošetreného dreva. Podstatný jej aj jej spôsob uchytenia do zeme či spevneného podkladu. Do spevneného podkladu môžu ukotvené pomocou kovových častí alebo oporných stĺpikov. Ako materiál sa na ich výstavbu sa využíva prírodný a lomový kameň alebo pálená tehla. Ak nemienime piliere omietať, treba radšej siahnuť po špeciálnych tehlách určených na stavbu plotu.
To, že pergola musí byť zapustená do zeme však nemusí byť podmienkou. Za typ pergoly, ako sme už spomínali, považujeme totiž aj rôzne deliace steny a medzisteny z drevených alebo bambusových konštrukcíí, obrastené ťahankami. Výrobcovia ich dodávajú na trh v mnohých tvaroch a prevedeniach a ich súčasťou sú stabilné nožičky. Takéto pergoly majú, oproti zapusteným do zeme, výhodu mobility. Ak sa rozhodneme na jar umiestniť napr. popínavé ruže do inej časti záhrady, pergolu tam jednoducho prenesieme.
Konštrukcia pergoly nemusí byť vždy len drevená. Z pohľadu do histórie vieme aj to, že napr. v južnej Európe sa stavali aj pergoly, ktorých nosné stĺpy sú vytesané z kameňa a to často z jedného kusa žuly alebo pieskovca. Vysoké sú približne do 2,5 m a preto sa poväčšine využívajú len vo veľkých parkoch a záhradách. Na ich hornom okraji sa nachádzajú otvory, do ktorých sa vloží guľatina, na ktorú sa potom naprieč ukladajú drevené žrde.
Pri kovových pergolách, ktoré sa doporučuje využívať najmä v blízkosti záhradných jazierok, sa používajú kovové, oceľové alebo liatinové stĺpiky osadené do betónových základov. Ich horizontálna konštrukcia je drevená.
Foto: www.outdoorlivingclt.com, www.foreverredwood.com, www.ryter-hermann.ch, www.giardina.ch, www.roboteria.info
© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk